Ponad 10 proc. bezrobocia na Pomorzu

Blisko 88 tys. osób było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy na Pomorzu na koniec maja br. – wynika z informacji miesięcznej o rynku pracy w maju 2015 r., przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła w regionie 10,3 proc., o 0,6 proc. mniej niż w kwietniu br.

W maju, w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, wzrosła liczba oferowanych przez pracodawców miejsc pracy i miejsc aktywizacji (8,7 tys.). Nieznacznie wzrosło także zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – o 0,01 proc. do nieco ponad 286 tys. osób. Spadło natomiast, i to o 2,1 proc., przeciętne wynagrodzenie, które wyniosło niecałe 4050 zł.

Mimo spadku bezrobocia na Pomorzu niepokojem może napawać jego struktura – tylko 15,4 proc. ogółu osób bez pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych! Nie zmniejszają się także tradycyjne różnice terytorialne. W Trójmieście stopa bezrobocia waha się od 3,9 proc. (Sopot), przez 5,4 proc. (Gdynia) do 5,5 proc. (Gdańsk). Dalej od centrum województwa jest znacznie gorzej. W trzech powiatach bezrobocie przekroczyło 20 proc. – nowodworskim (25,4 proc.), człuchowskim i malborskim (w obu 20,5 proc.). Niewiele lepiej w maju br. wyglądała sytuacja w powiecie sztumskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 19,8 proc.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę