Polskie regiony biedne w Unii Europejskiej

Aż pięć polskich województw znalazło się wśród dwudziestu najbiedniejszych regionów UE. Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, jak co roku porównało Produkt Krajowy Brutto (PKB) na głowę mieszkańca we wszystkich krajach i regionach UE.

Dane pochodzą z 2013 r. Najbogatszym województwem w Polsce jest mazowieckie, gdzie PKB wynosi 107 proc. średniej unijnej na mieszkańca. Mimo tego, Warszawa nie znalazła się wśród dwudziestu najbogatszych stolic Unii. Listę tę otwiera Londyn, gdzie współczynnik zamożności wynosi aż 325 proc. średniej UE. Znajdują się na niej także Luksemburg i Bruksela.

Natomiast wśród dwudziestu najbiedniejszych regionów UE znalazło się aż pięć polskich województw. Z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 48 proc. średniej unijnej: lubuskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie oraz ze współczynnikiem 49 proc. podlaskie i świętokrzyskie.

Poza nami na liście „biednych” jest też 5 regionów bułgarskich, 5 rumuńskich, 4 węgierskie oraz wysepka Majotta, zamorski departament Francji położony na Oceanie Indyjskim między Mozambikiem a Madagaskarem.

W 2013 roku PKB w Polsce na osobę wynosiło 67 proc. średniej UE.

Dział Informacji KK

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę