Polscy pracownicy większymi optymistami

Polska plasuje się na trzecim miejscu pod względem oczekiwań wzrostu wynagrodzeń w tym roku wśród krajów Europy – 51 proc. pracowników oczekuje podwyżek – informuje portal w gospodarce.pl publikując badania przeprowadzone przez Instytut Badawczy Randstad.

W swoich oczekiwaniach wyprzedzają nas Szwedzi – 65 proc. i Brytyjczycy – 59 proc. Z kolei ponad 56 proc. pracowników w Polsce w tym roku spodziewa się premii. Przed nami są jedynie Węgrzy – 57 proc.

Wyniki raportu są zaskakujące. Aż 83 proc. Polaków uważa, że jest w stanie znaleźć pracę w ciągu pół roku. Największymi optymistami są pracownicy w wieku 25-34 lat, aż 92 proc. z nich uważa, że w razie utraty pracy, mogą znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie. Im osoby starsze tym odsetek ten spada. Wśród osób po 55 roku życia wielkość ta wynosi 62 proc. W krajach europejskich jesteśmy na pierwszym miejscu w ocenach szansy na znalezienie nowej pracy.

Jednocześnie aż 32 proc. Polaków obawia się utraty pracy. To powyżej średniej w Europie., wynoszącej 28 proc. Największy poziom obaw zanotowano w Grecji – 40 proc., Włoszech 35 proc., w Wlk. Brytanii i Hiszpanii po 33 proc.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę