Polacy muszą dłużej niż przeciętny Europejczyk pracować na swoje mieszkanie

Polacy musza pracować dłużej, niż większość Europejczyków na swoje mieszkanie. Średnia liczba nowo oddanych mieszkań natomiast plasuje nas powyżej średniej europejskiej – tak wynika z piątej edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, o czym informuje portal wgospodarce.pl.

Raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w siedemnastu krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz w Izraelu. Nieco ponad 1,1 tys. euro wynosiła w ubiegłym roku średnia cena metra kwadratowego w Polsce. Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W 2015 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2014 właściwie się nie zmieniły.

Jeśli posłużymy się danymi odnoszącymi się do wysokości średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Niemcy, natomiast znajdujemy się na piątym miejscu od końca. Niemców już po 39 miesiącach pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum, Polacy musieliby pracować aż osiem lat (przeznaczając na ten cel całe pensje brutto).

zola

Download PDF
Powrót Drukuj stronę