Polacy chcą większej pensji minimalnej

Aż 74 proc. Polaków popiera projekt wprowadzenia minimalnej stawki za godzinę pracy, która dotyczyłaby również osób zatrudnionych na umowach zlecenia – wynika z badania opinii CBOS przeprowadzonego w sierpniu. Respondenci CBOS jako średnią kwotę stawki minimalnej za godziny podawali 17,3 zł, najczęściej zaś proponowano 15 zł. Tylko 12 proc. badanych krytycznie ocenia pomysł. 14 proc. respondentów nie miało wyrobionej opinii na temat.

Oczekiwania Polaków nie dziwią. Kolejne państwa europejskie podwyższają najniższe wynagrodzenia. Od 1 października płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wzrośnie o 19 pensów za godzinę i będzie wynosiła 6,50 funta za godzinę. Pensja minimalna w Zjednoczonym Królestwie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 16 rok życia i są zatrudnione na terenie Wielkiej Brytanii. Dotyczy to nie tylko pracujących na pełny etat, ale również m.in. pracujących na niepełny etat, dorywczo lub sezonowo, stażystów i pracowników zatrudnionych przez agencje pracy.

Od 1 stycznia 2015 r. wzrośnie także pensja minimalna w Niemczech – będzie wynosiła 8,5 euro za godzinę. Nic dziwnego, że to tam właśnie emigruje najwięcej Polaków. Obecnie za Odrą przebywa już 560 tys. naszych rodaków.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę