Druga niedziela z ograniczonym handlem

Przed nami niedziela 18 marca. Druga z ograniczonym handlem.

Dzień 11 marca 2018 r. był pierwszą niedzielą, od kiedy w Polsce wprowadzono ustawowe ograniczenia w handlu. Jakoś nikt z głodu nie umarł, a Polacy zamiast do galerii handlowych wybrali się na spacer. Na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Selectivv Mobile House, ilość spacerujących w parkach wzrosła pięciokrotnie. Co ciekawe, nie odnotowano też znacznego wzrostu robienia zakupów przez internet. Z tej formy 11 marca skorzystało zaledwie 3 proc. klientów.

Niestety właściciele niektórych sieci wydłużyli pracownikom godziny pracy w sobotę i w poniedziałek. Na oryginalny pomysł wpadli zarządcy Galerii Metropolia w Gdańsku, znajdującej się blisko stacji kolejowej w Gdańsku Wrzeszczu. Próbowano tam obejść przepisy, starając się o status dworca. 11 marca w niedzielę część sklepów na terenie galerii była czynna. Gdańscy radni zapowiedzieli, że Metropolia straci koncesję na sprzedaż alkoholu, bo jeśli chce mieć status dworca, to zgodnie z prawem na dworcu alkoholu się nie sprzedaje.

PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) sprawdziła w niedzielę 11 marca 7 tys. placówek handlowych i skontrolowała 2,5 tys. sklepów na terenie całej Polski. W tym dniu pracowało około 500 inspektorów pracy. Większość placówek handlowych było zamkniętych. Jak podał Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, inspektorzy przyjęli 341 zgłoszeń o łamaniu zakazu handlu. Nałożyli trzy mandaty – na sklepy w Poznaniu, Szczecinie, Krakowie. Skierowali dwa wnioski do sądu – w Zielonej Górze i w Poznaniu.

W Pomorskiem zweryfikowano 198 placówek handlowych pod kątem przestrzegania przepisów o zakazie handlu. Jak powiedziała nam Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska, Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku, otwartych było 113 placówek. Według wstępnej oceny w kilkunastu placówkach najprawdopodobniej doszło do wykroczenia poprzez powierzenia pracy zarówno pracownikom, jak i zatrudnionym na umowę cywilno-prawną oraz osobom świadczącym pracę wbrew obowiązującym przepisom. 11 przypadków zostało poddanych szczegółowej analizie.

– Niektóre przypadki będą rozpatrywane powtórnie, bo inspektorzy sprawdzają, czy należy ich działalność zaliczyć do handlowej, czy usługowej – mówi Kraszewska-Godziątkowska. – Część tych przypadków dotyczy placówek otwartych w Galerii Metropolia. One mają siedziby poza województwem pomorskim. Inspektorzy będą więc musieli rozszerzyć zakres kontroli, aby skontaktować się z ich właścicielami. Żadne z tych postępowań nie zostało zakończone, więc o sankcjach jeszcze nie możemy mówić.

Wachlarz kar za łamanie zakazu jest różny. Zastosowanie ich będzie zależało od zachowania właścicieli sklepów. – Jeżeli się okaże, że był to jednostkowy przypadek, to inspektor ma możliwość zastosowania pouczenia – dodaje pani inspektor. – Natomiast jeżeli będą to kwestie sporne może nie zakończyć się postępowaniem mandatowym tylko wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu.

Zdaniem Marka Lewandowskiego, rzecznika prasowego Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” ta pierwsza bez handlu niedziela była spokojna. – Jest lepiej niż można było się spodziewać – stwierdza Lewandowski. – Skala łamania przepisów jest niewielka. 341 zgłoszeń na 350 tys. sklepów to jest bardzo dobry wynik. Potrzeba kilku miesięcy, aby ocenić skutki tej ustawy, zwłaszcza że niektórzy pracodawcy będą powiększać zakres działalności handlowej. Biedronka już chce otwierać sklepy w okolicach dworców, jak np. w Świeciu.

Dla pracowników handlu była to pierwsza od wielu lat wolna niedziela od pracy.

- To zwycięstwo dla prawie miliona pracowników, którzy wreszcie mogli spędzić niedziele w domu z rodzinami, na spacerach – mówił Piotr Duda w niedzielnym wydaniu TVP Info. – O to walczyliśmy przez wiele lat i dotrzymujemy słowa – po Święcie Trzech Króli to następny nasz etap, który jest bardzo ważny, bo pracownikom to się należy. To nie jest ustawa przeciwko konsumentom, to jest ustawa w obronie pracowników handlu. I to nam się udało. (…) Program 500+, który obserwujemy od dwu lat, bez tych wolnych niedziel nie byłby pełny. Teraz w niedziele rodziny będą mogły być razem.

Kolejna wolna od handlu niedziela już za kilka dni: 18 marca.

„Solidarność” uruchomiła specjalną infolinię, na którą można zgłaszać przypadki łamania prawa: 32/2538362 lub 505085570.

Maria Giedz

 

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę