Pensje trzeba płacić!

Zdecydowana większość Polaków uważa, że nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby nie wypłacenie pensji pracownikom, wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez TNS Polska. Rzeczywistość jest jednak bardziej bolesna. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy odnotowała opóźnienia w wypłacie pensji pracownikom na łączną kwotę ponad 171 mln zł.

TNS Polska na zlecenie KRD zapytał Polaków o to, czy są w stanie znaleźć usprawiedliwienie dla pracodawcy, który nie płaci swoim pracownikom pensji.  Aż 73 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie widzi żadnego powodu, który mógłby stać się usprawiedliwieniem dla niewypłacenia wynagrodzenia pracownikom. Występowanie zatorów płatniczych, czyli brak zapłaty od kontrahentów, zostało wskazane jako usprawiedliwienie niewypłacenia pensji przez 14 proc. ankietowanych. Z tłumaczeniem, że nie otrzymali wypłaty, ponieważ pieniądze te zostały przeznaczone na uratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością, pogodziłoby się już tylko 8 proc. pytanych Polaków. Tymczasem spowolnienie gospodarcze, nakłady inwestycyjne i brak wolnej gotówki były zrozumiałym powodem dla niewielkiego odsetka pozostałych badanych.

Z danych PIP wynika, że w minionym roku stwierdzono, iż 2603 pracodawców nie wypłacało pensji swoim pracownikom (3002 przypadków w 2013 r.), a przypadki takie dotyczyły 83,3 tys. pracowników, wobec 106,2 tys. osób rok wcześniej. Według informacji KRD, średnia kwota niewypłaconej pensji wśród firm wpisanych do Rejestru sięga 11,5 tys. zł, a rekordzista ma do oddania jednemu ze swoich pracowników aż 80 tys. zł.

Źródło: Dział Informacji KK

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę