Olimpiada Solidarności. Przygoda z historią najnowszą po raz szósty

Indeksy na sześć uczelni wyższych w całej Polsce, w tym na Uniwersytet Gdański, czekają na tegorocznych laureatów konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970–1990)”.

Aby zakwalifikować się do finału ogólnopolskiego, trzeba wykazać się podczas finału etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w tym samym czasie (14 marca br.) w 16 miastach wojewódzkich. Na Pomorzu najlepsi uczniowie, zainteresowani historią, spotkają się w Sali BHP.

To już szósta edycja konkursu skierowanego dla uczniów II klas liceów i III klas techników. W etapie szkolnym w listopadzie 2018 r. wzięła udział młodzież z blisko 600 szkół, w tym 53 na Pomorzu. Do finału wojewódzkiego w Gdańsku zakwalifikowało się 56 uczniów z Chojnic, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Miastka, Nowego Dworu Gdańskiego, Przodkowa, Rumi, Słupska, Sopotu, Tczewa i Żukowa.

Troje uczniów z każdego województwa, którzy 14 marca br. wykażą się najlepszą wiedzą historyczną na temat oporu społecznego i opozycji demokratycznej w PRL w latach 70. i 80. XX wieku, zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.

Tegoroczne materiały źródłowe, wskazane przez organizatora konkursu – Fundację Centrum Solidarności – obejmują sześć książek (zarówno uznanych historyków, jak i reporterską publikację dotyczącą zabójstwa maturzysty Grzegorza Przemyka w 1983 r. czy książkę dotyczącą cenzury w PRL) oraz trzy filmy dokumentalne (m.in. na temat Okrągłego Stołu).

– Naszym priorytetem jest szerokie upowszechnienie historii lat 1970–1990, bez mieszania jej z bieżącą polityką. Tego też oczekują od nas młodzi ludzie – podkreśla prezes Fundacji Centrum Solidarności Danuta Kobzdej.

Partnerzy i patroni honorowi Olimpiady Solidarności to m.in. NSZZ „Solidarność”, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ośrodek Rozwoju Edukacji. Na Pomorzu partnerem wojewódzkim jest Fundacja Promocji Solidarności, a koordynatorem etapu wojewódzkiego Adam Chmielecki, politolog, publicysta, autor książek na temat dekad 1970–1990.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę