Agencje zatrudnienia popierają akcję „Solidarności”

720x200px-03

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, największa w Polsce branżowa organizacja, pozytywnie ocenia akcję „Solidarności” i Państwowej Inspekcji Pracy „13 zł… i nie kombinuj!”. SAZ zachęca pracodawców do przyłączenia się akcji – podaje Dział Informacji Komisji Krajowej NSZZ „S”, powołując się na informacje „Gazeta Wyborczej”.

SAZ przypomina, że za niewypłacenie należnych pracownikom kwot wynagrodzenia oraz opłat ubezpieczeniowych mogą odpowiadać również sami pracodawcy. Jednak część z nich nadal próbuje obejść przepis o stawce godzinowej. Iwona Szmitkowska, prezes SAZ w rozmowe z gazetą wyjaśnia, że potrącanie pracownikowi tymczasowemu nawet połowy wynagrodzenia z tytułu użytkowania odzieży roboczej czy narzędzi do pracy to łamanie prawa i takie działania nie powinny mieć miejsca. – Kampanie edukacyjne i realne narzędzia kontrolne z pewnością przyczynią się do uregulowania rynku i eliminacji nadużyć – dodaje.

Eksperci stowarzyszenia radzą również przedsiębiorcom, aby weryfikowali podmioty, z usług których korzystają w pozyskiwaniu pracowników. Przestrzegają także przed przyjmowaniem ofert zatrudnienia pracowników za kwoty niższe niż 13 zł brutto za godzinę.

Pracodawcy winni zdawać sobie sprawę, że w ich interesie jest weryfikacja agencji zatrudniania, a w szczególności monitoring wypłaty minimalnego wynagrodzenia pracownikom tymczasowym zatrudnionym na podstawie umowy cywilno-prawnych.

– Wymagający rynek pracownika i brak rąk do pracy to czas, kiedy pracodawcy powinni jeszcze dokładniej sprawdzać czy agencja zatrudnienia, która ich reprezentuje dba o ich wizerunek dobrego pracodawcy i zapewnia pracownikom rynkową stawkę. Dodatkowo istnieje również potencjalne ryzyko obciążenia wyrównaniem zaległościami nieuczciwych agencji pracodawców użytkowników – tłumaczy Szmitkowska.

Kampania „Solidarności” i PIP „13 zł… i nie kombinuj!”  zachęca pracowników nieotrzymujących minimalnego wynagrodzenia na umowie zleceniu do zażądania kontroli w firmie. Celem akcji jest wyegzekwowanie stosowania minimalnej stawki godzinowej przez wszystkich pracodawców.

hd

Źródło: Dział Informacji KK

Wypełnij formularz ws. 13 zł brutto za godzinę

Download PDF
Powrót Drukuj stronę