„Nie” dla pracy w święta bez dodatku! Akcja ulotkowa „S” DCT Gdańsk

Nie wszyscy pracownicy mieli dzień wolny od pracy w przypadające w czwartek w Kościele katolickim święto Bożego Ciała. Pracowali m.in. dokerzy w Deepwater Container Terminal Gdańsk. Nie otrzymali jednak za to żadnego dodatku za pracę w święta.

To nie pierwszy przypadek, gdy pracownicy DCT pracowali w dni świąteczne za podstawową stawkę wynagrodzenia. Podobnie było m.in. w tegoroczne święta Wielkiej Nocy. W odpowiedzi na takie działania pracodawcy związkowcy z Działu Organizowania i Rozwoju Regionu Gdańskiego NSZZ „S oraz organizacji zakładowej w DCT, we współpracy z Międzynarodową Federacją Transportowców (ITF), przeprowadzili w czwartek 19 czerwca akcję ulotową skierowaną do pracowników terminala kontenerowego. Związkowcy rozdawali im ulotki przed wejściem na teren firmy po południu, w momencie zmiany załogi.

DTC_ulotki2

„My, związkowcy z DCT sprzeciwiamy się kolejnym świętom w pracy bez dodatku. Pracownicy innych portów w Europie otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Pracownicy innych portów w Europie otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za dni świąteczne. Pracodawca w DCT w dni wolne pobiera od swoich klientów dodatkowe opłaty za rozładunek kontenerów naszymi rękami. Jak długo jeszcze chcesz się na to godzić? Wstąp do związku, bo razem możemy więcej!” – to fragment ulotki.

Praktyki realizowane przez pracodawcę w DCT nie występują w większości pozostałych portów europejskich. Przykładowo w Porcie Gdańskim dodatek za pracę w czasie ostatnich świąt Wielkanocnych wynosił nawet do 200 proc.

Do „Solidarności” w DCT należy obecnie ponad 100 pracowników. Organizacja cały czas się rozwija, aby stać się faktyczną siłą w rozmowach z pracodawcą.

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę