Nasz drogi Gdańsk

Gdańsk jest najdroższym miastem w Polsce – wynika z badania „Gazety Wyborczej”, która porównała ceny usług komunalnych w 8 miastach: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Wrocławiu i Warszawie.

Z obliczeń wynika, że utrzymanie przeciętnego mieszkańca grodu nad Motławą (czynsz, woda, odprowadzenie ścieków, wywóz śmieci i komunikacja miejska) kosztuje miesięcznie 561,64 zł. To blisko 20 zł więcej niż we Wrocławiu, który zajął w tym niechlubnym rankingu drugie miejsce (542,44 zł). Życie w Gdańsku kosztuje tak dużo m.in. ze względu na najwyższe w kraju stawki czynszu za mieszkania komunalne oraz za odbiór śmieci – o czym pisaliśmy m.in. na łamach „Magazynu Solidarność” w 2013 r.

Co ciekawe, dopiero 5 miejsce w badaniu zajęła stolica (458,68 zł). Jeśli weźmiemy pod uwagę, że są tam najwyższe zarobki w Polsce, oznacza to, że Warszawa jest stosunkowo tanim miejsc do życia. Droższe od stolicy okazały się Poznań (540,96 zł) i Kraków (462 zł).

Dla mieszkańców Pomorza mamy jednak również dobrą wiadomość – najbardziej przyjaznymi miastami dla swoich obywateli okazały się Gdynia i Sopot, rozdzielone jedynie Łodzią (399,72 zł). W Sopocie miesięczne utrzymanie kosztuje przeciętnie 429,64 zł, a w Gdyni jedynie 377,56 czyli prawie o 200 zł mniej niż w Gdańsku!

A zatem – gdańszczanie, czas na przeprowadzkę?

fot. Wikipedia.pl

Download PDF
Powrót Drukuj stronę