Modlitwa o szybką kanonizację księdza Popiełuszki

19 października msza św. w 32 rocznicę śmierci bł. ks. Popiełuszki w kościele św. St. Kostki na warszawskim Żoliborzu zgromadziła tłumy wiernych, którzy wspólnie modlili się o szybką kanonizację patrona „Solidarności”. Podczas uroczystości wartę honorową wokół grobu Błogosławionego pełniły poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z całej Polski.

Oprócz wiernych oraz członków rodziny bł. ks. Popiełuszko, uroczysta liturgia zgromadziła także wielu przedstawicieli władz państwowych: Beatę Szydło premier RP, Jarosława Kaczyńskiego prezesa PiS, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, posłów i senatorów. We mszy św. uczestniczyli m.in. również Piotr Duda przewodniczący Komisji Krajowej, Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze, Grzegorz Iwanicki, sekretarz Zarządu Regionu Mazowsze oraz członkowie NSZZ „Solidarność”.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.00. czuwaniem modlitewnym przy relikwiach męczennika. O 18.00 mszę św. odprawił metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz.

Kardynał przypomniał w homilii ostatnie kazanie ks. Popiełuszki, wygłoszone w Bydgoszczy, a które – jak mówił – okazało się „testamentalne” i jest „syntezą jego świętości”. – Wołał o ludzi sumienia (…), było w tym kazaniu ogromnie dużo o godności człowieka, o godności życia ludzkiego – widział zagrożenia tej godności w tamtym czasie, ale wiele z tych zagrożeń niestety jest obecnych także dzisiaj, kiedy godność człowieka jest narażona na różnych etapach życia i w różnych czynnościach, które podejmuje człowiek – mówił metropolita warszawski.

Kard. Nycz powiedział też, że na ks. Popiełuszce „spełniły się słowa ewangelii” o ziarnie, które „musi obumrzeć”, by przyniosło „plon obfity” i porównywał go do innego męczennika – św. Wojciecha – Był kapłanem, życie jego było stosunkowo krótkie. Szczególnie znanym stał się w ostatnich latach swojego kapłaństwa, kiedy w Polsce wybuchł stan wojenny, kiedy trzeba było stanąć przy robotnikach, przy zdelegalizowanej „Solidarności”, przy ludziach chorych, cierpiących, przy pielęgniarkach – przypominał kard. Nycz.
Ale prawdziwy owoc, który poznał cały świat i poznaje cały świat dzisiaj nastąpił wtedy, kiedy ziarno rzucone w ziemię obumarło i do dzisiaj przynosi plon obfity (…) Przy grobie tego świętego męczennika były miliony ludzi i są tych ludzi setki tysięcy każdego roku. Byli wielcy tego świata, byli papieże, a kult rozszerza się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – podkreślił kard. Nycz. Po nabożeństwie delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobie Błogosławionego Kapłana.

Źródło: Dział Informacji KK 

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę