Młodzi na bezrobociu

Bezrobocie w Unii Europejskiej spada, ale wśród osób poniżej 25 roku życia sytuacja wciąż pozostaje dramatyczna. W Hiszpanii i Grecji bez pracy jest, co drugi młody człowiek – podaje Dział Informacji Komisji Krajowej, powołując się na dane Eurostatu.

Badane Eurostatu przytacza Polska Agencja Prasowa. Według najnowszych statystyk, na obszarze UE pracy nie ma ciągle 23,8 mln osób, 18 mln spośród nich zamieszkuje kraje strefy euro.

Sytuacja się jednak powoli poprawia – w porównaniu z grudniem zajęcie znalazło ponad 150 tys. osób, a stopa bezrobocia spadła w Eurolandzie do 11,2 proc. To najniższy wynik od kwietnia 2012 roku.

Dla porównania – poinformował Eurostat – stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych to 5,7 proc. W Europie sytuacja najlepiej wygląda w Niemczech, gdzie stopa bezrobocia wynosi 4,7 proc. i Austrii (4,8 proc.). Najgorzej w Grecji i Hiszpanii – oba wyniki sięgają niemal 25 proc.

Wciąż największy problem ze znalezieniem pracy mają młodzi ludzie do 25. roku życia. Stopa bezrobocia u osób w tym wieku to w całej Unii 21,2 proc. Co druga młoda osoba nie ma pracy w Hiszpanii i Grecji. Kiepsko jest też w Chorwacji i Włoszech, gdzie bezrobocie młodych przekroczyło 40 proc. W Polsce bez pracy pozostaje co piąty człowiek w tym wieku (21,1 proc.). Sytuacja odrobinę uległa jednak zmianie, rok temu było to jeszcze ponad 26 proc.

Czytaj także:

Młodzi na utrzymaniu rodziców

Młodzi mają problemy z płatnością zobowiązań

Młodzi z małymi szansa na sukces

Download PDF
Powrót Drukuj stronę