Młodzi będą zbierać podpisy

Podczas zebrania Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” ustalano szczegóły zaplanowanej na najbliższą sobotę akcji zbierania podpisów pod projektem ograniczającym handel w niedzielę.

Ustalono, że młodzi związkowcy zbiorą się w gdańskim budynku „Solidarności” o godzinie jedenastej. Stamtąd po sprawnym przygotowaniu przejdą w okolice Fontanny Neptuna na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Tam przygotują stoisko z listami do zbierania podpisów. Akcja rozpocznie się około godziny dwunastej.

- Jednym z 21 historycznych postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego było wprowadzenie wolnych od pracy sobót. Teraz doszło do tego, że musimy walczyć o wprowadzenie wolnych niedziel – podkreślał Patryk Sobiecki, przewodniczący Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”. – Zebranie możliwie największej ilości podpisów umożliwi wprowadzenie projektu pod obrady Sejmu. Już sam ten fakt będzie wartością, bo jasno pokazałby posłom, że brak wolnych niedziel jest ważnym dla społeczeństwa problemem – dodawał Kamil Kaliszuk, sekretarz sekcji.

„Solidarność” od dawna walczy o wolne niedziele dla pracowników handlu. Jednak tym razem ma po swojej stronie również organizacje pracodawców, społeczne i pozarządowe. Z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet obywatelski zbierający podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Zakaz handlu w niedziele objąłby 1,5 miliona pracowników branży, a także kilkaset tysięcy zleceniodawców.

MarWer

Download PDF
Powrót Drukuj stronę