Miliony bez pracy, czyli globalna luka w zatrudnieniu

Przy obecnym tempie rozwoju światowej gospodarki wywołana przez globalny kryzys rozpoczęty w 2008 r., luka w zatrudnieniu powiększa się zamiast zanikać – informuje portal rp.pl.

Według opublikowanego we wtorek raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, w ubiegłym roku liczba bezrobotnych wzrosła do 201 milionów (o 31 mln więcej niż przed wybuchem światowego kryzysu finansowego.). Jak podaje raport, w tym roku ma się powiększyć o kolejne 3 mln osób, a w następnych czterech latach o dalsze 8 mln!

Globalna luka w zatrudnieniu, która mierzy liczbę miejsc pracy utraconych od początku kryzysu sięga już 61 mln. Chcąc ją wyrównać i uwzględnić młode pokolenia wchodzące na rynek pracy, w światowej gospodarce do 2019 r. powinno przybyć 280 mln nowych miejsc, zwłaszcza dla młodych osób. Największym problemem pozostaje bowiem bezrobocie właśnie wśród młodzieży (15-24 lata). W ubiegłym roku 74 mln osób w tym wieku było bez pracy.

Bezrobocie spada w najbardziej rozwiniętych krajach m.in. m.in. w Japonii, USA i części krajów Europy. Światowe wyniki obniża pogorszenie sytuacji na rynku pracy w krajach mniej zamożnych i rozwijających się- m.in. w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach, w części państw arabskich oraz w Chinach.

Źródło: Dział Informacji Komisji Krajowej

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę