Lepsza kontrola opłacania składek na ZUS?

Outsourcing pracowniczy przez ostatnie lata dał się we znaki pracownikom, których usuwano z firmy dla obniżenia jej kosztów. Tracili przy tym bezpieczeństwo socjalne, dotychczasową trwałość zatrudnienia. Jedynym ze sposób na ograniczenie tego procederu może być lepsza kontrola opłacania składek na ZUS.

Propozycje zmian przepisów omawiane były podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS. Jedna z nowości dotyczy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. ZUS wygeneruje dla każdego z 2 milionów przedsiębiorców opłacających obecnie składki oddzielny numer konta do przelewów. Zamiast czterech – firma wyśle jeden. Umożliwi to też szybszą identyfikację składek płaconych przez poszczególne firmy oraz da lepszy dostęp do informacji o stanie konta firmy w związku ze składkami, jakie powinna odprowadzać za wszystkich pracowników i zleceniobiorców.

Tu pojawia się kwestia, która na posiedzeniu zespołu stanowiła kluczowy punkt dyskusji. Chodzi o kilkaset firm z całej Polski oszukanych przez nieuczciwych pośredników, którzy obiecali płacić składki za pracowników przejętych od nich w ramach outsourcingu, ale tego nie robili. W ten sposób pracownicy tracili na wysokości przyszłych emerytur.

źródło: www.solidarnosc.org.pl

Download PDF
Powrót Drukuj stronę