Łatwiej o pracę, ale…

W końcu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego spadła po raz pierwszy od siedmiu lat do jednocyfrowego poziomu. W tym roku jest szansa na uzyskanie wyniku najlepszego od ćwierć wieku – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W ub.r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 262 tys. W tym roku oczekiwana jest dalsza poprawa na rynku pracy.   Przewiduje się nawet, że w grudniu br. stopa bezrobocia spadnie z 9,8 proc. poniżej 9 proc. Jeśli wskaźnik spadnie poniżej 9,4 proc. będzie to i tak najlepszy wynik od 1991 r.

Wśród ofert pracy wciąż jest jednak wiele propozycji zatrudnienia na tzw. umowy śmieciowe.  To oferty zwykle na krótki okres i z niskim wynagrodzeniem. To może się zmienić, jeśli rząd wprowadzi 12 zł  jako minimalną stawkę godzinową.

Zasiłki dla bezrobotnych otrzymywało w ub.r. zaledwie 217,3 tys. osób, czyli 13,9 proc. ogółu bezrobotnych.

Jak podaje DGP powołując się na dane  resortu rodziny, pracy i polityki społecznej średni wiek zarejestrowanych bezrobotnych wynosił pod koniec ubiegłego roku 39,7 roku i wzrósł szósty rok z rzędu.  W końcu ubiegłego roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 429,8 tys. osób w wieku powyżej 50. roku życia – o 45,1 tys. mniej niż przed rokiem. Procentowy spadek bezrobocia w tej grupie był jednak słabszy niż ogólny spadek bezrobocia. Odsetek osób starszych wśród ogólnej liczby osób bez zajęcia to 27,5 proc.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę