Kumulacja kapitału – kto trzyma rzeczywistą władzę?

Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent populacji. Do przekroczenia tej 1-procentowej granicy doszło rok wcześniej, niż przewidywano – podała pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam w raporcie    „Ekonomia na usługach 1 proc.” dokonując analizy ekonomii współczesnego kapitalizmu.

- Różnica między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji spektakularnie zwiększyła się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy – ta diagnoza została opublikowana dwa dni przed rozpoczynającym się w środę Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.

Koncentracja kapitału trwa. Otóż Oxfam, szwajcarska fundacja non-profit, wylicza, że 62 osoby posiadają tyle, co biedniejsza połowa światowej populacji.  Dla porównania – jak podaje raport organizacji Oxfam – pięć lat temu były to 338 osób. By zatrzymać proces pogłębiania się nierówności, Oxfam apeluje o zwalczenie „rajów podaktowych”.

Dyrektor Oxfam Winnie Byanyima apeluje do rządów, firm i elit finansowych zaproszonych do Davos, aby zaangażowały się na rzecz zakończenia „ery rajów podatkowych, które podtrzymują nierówności na świecie i uniemożliwiają wyjście z biedy miliardom ludzi”.

Organizacja podaje, że 90 proc. firm figurujących jako „strategiczni partnerzy” WEF (Światowe Forum Ekonomiczne, World Economic Forum) jest zarejestrowanych w raju podatkowym.

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę