Ku Polsce Niepodległej

„Ku Polsce zawsze Niepodległej i Najjaśniejszej, Królewskiej” to tytuł albumu jaki opracował ks. Stanisław Płatek, wydany przez pelplińskie Wydawnictwo Bernardinum.

ksplatek2

- Moją pracę dedykuję ukochanej mojej Ojczyźnie, Najjaśniejszej RP, która powstała w mozolnym i ofiarnym trudzie – zaczyna swoje dzieło ks. Płatek.

Album składa się z podrozdziałów m.in. Żołnierze II Rzeczpospolitej w walce o Najjaśniejszą a w nim Legiony Józefa Piłsudskiego, Błękitna Armia Gen. J. Hallera, Bitwa Warszawska, Polonia Wolnego Miasta Gdańska, losy Polonii Gdańskiej, Katyń i Piaśnica, 2 Korpus Generała Władysława Andersa.

Kolejny rozdział traktuje o protestach robotniczych w 1946 roku oraz w kolejnych latach 1956, 1968, 1970, 1976, 1980 i 1988 roku. Swoje miejsce ma tutaj strajk sierpniowy z 1980 i 1988 roku oraz obrona przemysłu stoczniowego. Historii najnowszej naszej Ojczyzny i roli Kościoła poświęcone są podrozdziały traktujące o Millenium Chrztu Gdańszczan 997-1997, pielgrzymkach Jana Pawła II do Ojczyzny oraz Krzyże Gdańska i Krzyż Giewontu.

Album zawiera bogate ilustracje oraz fragmenty poezji patriotycznej i religijnej.

Ksiądz Płatek sprawował funkcję wikariusza w parafii św. Ignacego na Oruni, następnie w parafii św. Franciszka w Gdańsku i w Nowym Porcie w parafii św. Jadwigi.  Był aktywny w Ruchu Światło Życie ks. Franciszka Blachnickiego.

Chętni do nabycia albumu mogą zgłaszać się do redakcji „Magazynu Solidarność” przy Wałach Piastowskich 24, tel. 58 308 42 72.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę