Ks. kanonik Ludwik Kowalski Człowiekiem Roku Tygodnika Solidarność

Proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku został Człowiekiem Roku 2018 „Tygodnika Solidarność”.

W 22 numerze „Tygodnika Solidarność” znajdziemy publikację na temat Człowieka Roku 2018, który przyznano ks. kanonikowi Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi parafii p.w. św. Brygidy w Gdańsku, kapłanowi i przyjacielowi NSZZ „Solidarność”.

- Za gorliwą służbę Chrystusowi, upominanie się o godność ludzi pracy i otwarte serce dla Solidarności” – taki napis widnieje na statuetce.

Ksiądz Kowalski od najmłodszych lat swoje życie związał z Chrystusem i Jego nauczaniem. Od zawsze związany jest z Gdańskiem.

Honorowym tytułem redakcja „TS” dziękujemy księdzu proboszczowi za sprawowanie opieki nad kościołem św. Brygidy. O tym przypomina red. Robert Wąsik.

– Ludzie Solidarności czują się w Brygidzie jak u siebie w domu. Bo to jest ich dom. To Sala BHP i św. Brygida jak dwie komory serca stanowiące jedność – opowiada ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii św. Brygidy.

Przyszły ksiądz Ludwik urodził się 15 września 1963 roku. Jego rodzice na początku mieszkali na Orunii, po dwóch latach przeprowadzili się do Gdańska-Oliwy.

– Tam spędziłem dzieciństwo, chodziłem do Szkoły Podstawowej nr 35 i uczęszczałem na katechizację do parafii katedralnej – wspomina ks. Ludwik.

– Podczas kolędy, gdy miałem 10 lat, ksiądz Andrzej stwierdził: „Ty chyba będziesz ministrantem”. „Raczej nie, proszę księdza, ja się do tego nie nadaję” – odpowiedziałem. Ale z czasem zaangażowałem się w służbę przy ołtarzu i zostałem ministrantem przy katedrze oliwskiej.

Wyjątkowym miejscem w bazylice Świętej Brygidy jest Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny.  Gdański ołtarz to największe na świecie dzieło sztuki z bursztynu. O tym arcydziele też można przeczytać w „Tysolu”.

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę