Ksiądz Józef Wójcik, bohater czasów koministycznych nie żyje

Był bohaterem czasów komunistycznych, wielokrotnie więziony i karany wyrokami. Przyjaciel Związku, odznaczony tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”. Były proboszcz parafii św. Andrzeja w Suchedniowie (woj. świętokrzyskie), ostatnio na emeryturze. Miał 80 lat. Józef Wójcik, ksiądz infułat w diecezji radomskiej nie żyje.

jozef_wojcik2

 

jozef_wojcik3

 

Przebywając w Radomiu w czerwcu 1972 wsławił się uwolnieniem kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej „więzionej” od 1966 decyzją komunistycznych władz. Dzięki podjętym potajemnie wraz z ks. Romanem Siudkiem oraz siostrami zakonnymi Marią Kordos i Helena Trentowską działaniom przyczynił się do powrotu obrazu na szlak nawiedzenia.

Ksiadz Wójcik niósł pomoc działaczom Związku w trudnych czasach stanu wojennego i wspomagał ich w wolnej Polsce. Był zawsze wierny ideałom „Solidarności”.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Zasługi Republiki Włoskiej,  Krzyżem Starszego Kapelana Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu, Medalem „Milito Pro Christo”.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, fot. Paweł Glanert

Download PDF
Powrót Drukuj stronę