Krzysztof Dośla: Ograniczenie handlu w niedzielę nie spowoduje zwolnień pracowników

– Mam nadzieję, że ustawa ograniczająca handel w niedzielę będzie obowiązywała już od 2017 roku. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przygotowany przez nas projekt obywatelski może być w Sejmie poddany pewnym modyfikacjom. Jesteśmy gotowi na taką dyskusję – powiedział 18 sierpnia na antenie Radia Gdańsk Krzysztof Dośla. Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” był gościem programu „Rozmowa kontrolowana”.

Zdaniem Krzysztofa Dośla ograniczenie handlu w niedzielę nie spowoduje zwolnień pracowników w sektorze handlu. – Z informacji, które posiadamy od komisji zakładowych działających w firmach handlowych, zwłaszcza w sieciach sklepów wielkopowierzchniowych, wynika, że w obsadach tych sklepów nie ma nadwyżek, raczej występują niedobory, które muszą być uzupełniane poprzez pracowników ściąganych z agencji pracy tymczasowej lub zatrudnianych na podstawie umów cywilno-prawnych – powiedział Krzysztof Dośla. Przewodniczący gdańskiej „S” dodał, że kilka lat temu również straszono społeczeństwo zwolnieniami pracowników i stratami w gospodarce, jakie miało spowodować wprowadzenie dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Tymczasem nic takiego nie miało miejsca, nastąpił wręcz wzrost obrotów sklepów w dniach poprzedzających to święto.

Krzysztof Dośla w rozmowie odniósł się również do poziomu bezrobocia w Polsce. Jego zdaniem fakt, że jest ono obecnie najniższe od ćwierćwiecza nie oznacza, że nie należy już podejmować żadnych działań w celu jego dalszego obniżenia. – Widzimy, że poprawia się sytuacja na rynku pracy, ale dotyczy to głównie wielkich miast i centrów województw. W mniejszych miejscowościach wciąż są duże problemy ze znalezieniem pracy – podkreślił szef gdańskiej „S”.

Czytaj więcej:

„Solidarność” zbiera podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Włącz się do akcji!

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę