Koniec z hiper emeryturami esbeków

Emerytury dla byłych funkcjonariuszy SB nie będą wyższe niż średnia emerytura w systemie powszechnym – zapowiada MSWiA. Według przedstawionej we wtorek przez ministerstwo założeń ustawy dezubekizacyjnej świadczenia dla funkcjonariuszy Służb Bezpieczeństwa, zatrudnionych w latach 1944 – 90 mają ulec znacznemu obniżeniu. Maksymalna emerytura nie będzie przekraczała 2131 zł, tj. średniego świadczenia w systemie powszechnym. Najwyższa renta będzie wynosić 1610 zł. Jeśli funkcjonariusze SB przeszli pozytywną weryfikację i byli potem zatrudnieni w Urzędzie Ochrony Państwa po 1990 roku, obniżona zostałaby tylko część ich emerytury, która dotyczy czasu zatrudnienia w SB.

Nowe przepisy, które mają obowiązywać od stycznia 2017 roku spowodowałyby obniżenie ponad 18 tysięcy emerytur esbeckich, ponad 4 tysiące rent oraz ponad 9 tysięcy rent rodzinnych.

To skandal, ale nadal jak wynika z danych MSWiA, około 100 byłych funkcjonariuszy SB pobiera emerytury w wysokości 9 – 12 tysięcy zł, tysiąc funkcjonariuszy – od 6 do 9 tysięcy zł oraz 8 tysiecy osób – od 3 do 6 tysiecy zł.

Przedstawiający projekt minister Mariusz Błaszczak stwierdził, że nowa ustawa ma „to naprawienie tego, co przez lata naprawione nie zostało. To wyraz sprawiedliwości społecznej”.

zola

Download PDF
Powrót Drukuj stronę