Kenijska dominacja w XXII Energa Maraton Solidarności

Kenijczyk Wycliffe Kipkorir Biwot wygrał XXII Energa Maraton Solidarności uzyskując bardzo dobry czas biegu 2:18:49.

Na mecie na Głównym Mieście w Gdańsku wyprzedził innego Kenijczyka Joela Mainę Mwangi’ego (2:20:52), który wygrywał ten koronny dystans w dwóch poprzednich edycjach.

Zdjęcia: Paweł Glanert

W barwach biało-czerwonych pobiegł nasz rodak z USA Christopher Zabłocki, którego pradziadkowie pochodzili z województwa lwowskiego, zarejestrowany jako lublinianin. I to on był najlepszy z Polaków. Christopher Zabłocki przybiegł na metę przy fontannie Neptuna jako trzeci z czasem 2:21:38.

Zablocki kilkakrotnie na trasie podejmował równorzędną w walkę z Kenijczykami. Kolejny nasz rodak Grzegorz Gronostaj z Wrocławia przybiegł jako 7.

Zatem to dwójka Kenijczyków zdominowała bieg na trasie Gdynia-Sopot-Gdańsk imprezę, a Wycliffe Biwot po raz drugi zwyciężył w Maratonie Solidarności.  Dystans 42,195 km jest uważany za koronę lekkiej atletyki.

Wśród kobiet wygrała Ruth Chemisto Matebo z Kenii. Jej czas to 2:54:34. Druga była Węgierka Helen Csoenge z czasem 3:09:10. Polka Małgorzata Mikołajek przybiegła jako trzecia z czasem 3:12:50.

Wśród członków NSZZ Solidarność najlepszym okazał się Mociej Kosiecki z PSP w Kościerzynie. Z czasem 2:51:28 zajął w w klasyfikacji generalnej biegu 12 pozycję, a Andrzej Cechmann z Urzędu Morskiego w Gdyni z czasem 2:52:05 był 13.

Maraton „Solidarności” to wielka impreza sportowa i ideowa okazja do oddania hołdu poległym w Grudniu 1970 oraz strajkującym w Sierpniu 1980. Do biegu na dystansie  42 kilometrów i 195 metrów stanęło 665 zawodników. Ukończyło maraton 630.