Kazimierz Zimny, organizator maratonu „Solidarności” wyróżniony przez Polski Komitet Olimpijski

dr Kazimierz Zimny, czołowy długodystansowiec w latach sześćdziesiątych, od 1980 roku organizujący sport w „Solidarności”, a od 1995 roku współorganizator maratonu „Solidarności” z Gdyni do Gdańska otrzymał wyróżnienie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu.

zimny_kazimierz

Kazimierz Zimy, olimpijczyk z Melbourne 1956 i brązowy medalista z Rzymu 1960 rozpoczął starty w trudnych latach 50. od… wioślarstwa. Jako biegacza „wyłowił” go trener Józef Żylewicz. W 1954 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów w biegu na 1500 metrów, a w 1955 r. – w biegu na 5 kilometrów. W listopadzie 1956 roku na mityngu w Brukseli pobiegł na 5 kilometrów uzyskując czwarty czas na świecie. Dołączył do ekipy na olimpiadę w ostatniej chwili. W 1960 roku na olimpiadzie w Rzymie był on w gronie faworytów.

- Byłem tempowcem. Ułożyłem więc taktykę biegu, by dyktować tempo, wymęczyć przeciwnika. Liczyłem, że ostatnie trzy okrążenia pobiegnę zrywami co sto metrów. Nie przewidziałem, że Murray Halberg zerwie się już na cztery okrążenia przed metą. Była straszna gonitwa. Odskoczył mi na 30 metrów i już nie dałem rady go dogonić. O pierś przegrałem srebro z Hansem Grodotzkim – opowiadał nam Kazimierz Zimny w 2012 roku wywiadzie dla Magazynu.

To była świetna ekipa – wunderteam. Kazimierz Zimny biegał obok Zdzisława Krzyszkowiaka, Jurka Chromika, Stanisława Ożoga i Mariana Jochmana. Trenowali pod opieką Jana Mulaka.

ASG

Download PDF
Powrót Drukuj stronę