Kaszubi i gdynianie pamiętali o wizycie papieża Polaka

Uroczystości upamiętniające 30 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Gdyni 11 czerwca 2017 roku rozpoczęło wpłynięcie do basenu prezydenckiego gdyńskiego portu flotylli siedmiu kutrów i łodzi żaglowych Kaszubów z Jastarni. Na pokładzie jednego z nich przypłynęła figura Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza. Asystowali jej kustosz sanktuarium w Swarzewie ksiądz prałat Stanisław Majkowski i ksiądz Bogusław Kotewicz, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Jastarni. Obecni byli także starosta i wicestarosta pucki Jarosław Białk i Tomasz Herrmann, burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz oraz radny gminy Puck Zygmunt Orzeł. Na nabrzeżu na tę swoistą kaszubską pielgrzymkę oczekiwały liczne poczty sztandarowe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz organizacji związkowych „Solidarności” z gdyńskich zakładów pracy. Obecny był przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla.

 

fot. J. Grzesińska

 

Co ciekawe, również przed trzydziestu laty figura Swarzewskiej Madonny towarzyszyła papieskiej wizycie w Gdyni. Wówczas jednak figura została ze Swarzewa przyniesiona, bo komunistyczne władze nie zgodziły się na przewiezienie jej kutrami kaszubskich rybaków.

Figura Matki Boskiej Swarzewskiej w uroczystej i niezwykle kolorowej procesji została przeniesiona centralnymi ulicami śródmieścia Gdyni do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie pod przewodnictwem metropolity gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia została odprawiona uroczysta msza święta. Liturgia była sprawowana przez dwudziestu kapłanów w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Marynarki Wojennej RP. Na zakończenie eucharystii nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie epitafium upamiętniającego wizytę św. Jana Pawła II w Gdyni. W uroczystościach brali udział m.in. związkowcy, samorządowcy i parlamentarzyści, w tym Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marcin Horała, Janusz Śniadek i Małgorzata Zwiercan.

Gdyńskie uroczystości były niezwykłą manifestacją religijności i patriotyzmu oraz potwierdzeniem głębokiego przywiązaniu Kaszubów do Kościoła katolickiego i polskości. Szczególne podziękowania za organizację tego niezwykłego wydarzenia należą się Andrzejowi Buslerowi, prezesowi gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz niezmordowanemu Jerzemu Miotke, byłego wiceprezydenta Gdyni, bez którego determinacji „desantu” Matki Boskiej Swarzewskiej w Gdyni by nie było. Z kolei sztandary kaszubskich „zrzeszeńców” i związkowców z gdyńskiej „Solidarności” zapewniły godną oprawę uroczystości.

Aleksander Kozicki

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę