Janusz Śniadek: wolne niedziele wejdą w styczniu

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, były przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” potwierdził, że zaproponowano mu funkcję przewodniczącego podkomisji stałej do spraw rynku pracy, która ma zająć się pracami nad projektem zakazu handlu w niedziele.

- Zgodziłem się. Czekam tylko na powołanie. Gdy to już nastąpi, od razu przystępuję do pracy. Za cel stawiam sobie jej wdrożenie od początku 2018 roku. Nie przewiduję żadnej zmiany tego terminu – mówi poseł w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Janusz Śniadek podkreśla jednak, że będzie dążył do kompromisu w kwestii liczby pracujących niedziel. Według założeń obywatelskiego projektu miało być ich osiem. Tymczasem według sugestii rządu powinna to być aż połowa wszystkich niedziel.

Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności” i przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej w  sprawie wolnych niedziel, jest zadowolony z informacji na temat przyspieszenia prac nad projektem. Jak dotąd w ciągu dziewięciu miesięcy, które upłynęły od jego wniesienia, przeprowadzono jedynie pierwsze czytanie i skierowano projekt do komisji polityki społecznej i rodziny, a następnie do podkomisji stałej do spraw rynku pracy. – Z naszych danych już od dawna wynikało, że duża część społeczeństwa popiera wolne niedziele w handlu. Polacy stali się odporni na przeciwne regulacji kampanie prowadzone przede wszystkim przez sieci handlowe – podkreśla przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę