Jak przedełużyć sobie urlop? Kalendarz świąteczny na 2019 rok

Kiedy wypadają najważniejsze święta w 2019 r.? Jak zaplanować nasze urlopy, by uzbierać więcej dni wolnych sumując i zyskując na dniach urlopowych? Na majówce 2019 roku wystarczą dodatkowe trzy dni urlopu, żeby wypoczywać przez dziewięć dni.

Nowy Rok, wypadający we wtorek, będzie dniem wolnym. Zatem wolne 31 grudnia 2018 r. oznacza cztery dni wolnego 29,30,31 grudnia i 1 stycznia).

Ale już 6 stycznia, czyli Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), wypada w niedzielę, czyli w dzień, który i tak jest ustawowo wolny od pracy.

Wielkanoc (święto ruchome) wypada w 2019 r. 21 i 22 kwietnia. Kto chce i może biorąc wolne w dniach 23-26 kwietnia przedłuży dni bez pracy (wliczając weekendy) do dziewięciu dni.

Majówka również wypada korzystnie. 1 maja 2019 roku to środa, a 3 maja – piątek. Biorąc wolne na dni 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja (poniedziałek, wtorek i czwartek), wliczając święta i weekendy – daje nam to dziewięć dni wolnego.

I dalej.

Gdyby połączyć ten tydzień wolnego z poprzednim (z poniedziałkiem Wielkanocnym i urlopem 26-30 kwietnia), biorąc siedem dni wolnego uzyska się w sumie 16 dni wolne od pracy. A gdyby Wielki Piątek również był wolny to 17 dni.

Wypadające 20 czerwca Boże Ciało (jak zwykle w czwartek), włącznie z urlopem w piątek 21 czerwca może dać długi, czterodniowy weekend. A gdyby ktoś planowane całotygodniowe wczasy, to dzięki ustawowemu wolnemu 20 czerwca „zaoszczędzi” jeden dzień urlopowy.

Wcześniej bo 9 czerwca wypadają ludowe Zielone Świątki (niedziela niehandlowa).

15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dzień Wojska Polskiego, wypada w czwartek. Wystarczy jeden dzień wolnego, żeby zrobić sobie czterodniowy, długi weekend.

Wszystkich Świętych 1 listopada 2019 roku wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Zatem będziemy mieć z rzędu dwa przedłużone, bo trzydniowe weekendy.

Boże Narodzenie wypada w 2019 r. w środę i w czwartek. Gdyby okazało się, że w Sejmie przeszła ustawa o dniu ustawowo wolnym w Wigilię, to do pracy część Polaków nie pójdzie też we wtorek. Biorąc 2-3 dni urlopu i wolnych będzie aż dziewięć dni od 21 do 29 grudnia.

Przypomnijmy, że w Sejmie czeka na rozpatrzenie ustawa, złożona przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby od 2019 r. dniami ustawowo wolnymi od pracy były Wielki Piątek i Wigilia Bożego Narodzenia.

W 2019 r. żadne święto państwowe nie przypada w sobotę, więc pracownikom nie będzie się należał dodatkowy dzień wolny.

ASG

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę