Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli chcesz dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej zastosuj się do naszych rad.

1. Nie okazuj znudzenia

Wbrew pozorom w taki sposób zachowuje się wiele osób poszukujących pracę. I od razu zniechęcają do siebie. Osoba przeprowadzająca z nami rozmowę nie powinna odnieść wrażenia, że nie jesteśmy w rzeczywistości zainteresowani ani ofertą, ani tym, co ma nam do powiedzenia na temat pracy rekruter.

2. Nie odbieraj telefonu, nie odpisuj na smsa

Nie pomoże słowo „przepraszam”. Wyłączmy telefon zanim rozpoczniemy rozmowę. A jeśli już zaliczymy taką wpadkę, wyłączmy go jak najszybciej.

3. Dobierz odpowiedni strój

Zasadą jest prosta. Osoba przeprowadzająca z tobą rozmowę nie powinna skupiać się na twoim stroju, ale na tym, co mówisz. Należy zrezygnować nie tylko z np. wyzywającego dekoltu w przypadku pań, ale także z krzykliwych kolorów czy deseni. Niechlujnie ubrane osoby są w adekwatny sposób odbierane.

4. Nie oczerniaj poprzedniego pracodawcy

Twój nowy potencjalny pracodawca łatwo może się postawić w sytuacji poprzedniego. Przygotuj sobie jeszcze przed rozmową wersję, którą chcesz przedstawić podczas rozmowy. Uważaj na dobór słów.

5. Zwracaj uwagę na mowę ciała

Nie unikaj kontaktu wzrokowego i nie zapominaj o uśmiechu. Pamiętaj, aby np. nie bębnić nerwowo długopisem o stół, nie wykonywać żadnych niepotrzebnych gestów świadczących o twoim zniecierpliwieniu czy zdenerwowaniu.

6. Nie lej wody

Skupiaj się na konkretach. Tak, aby rekruter nie odniósł wrażenia, że traci z tobą czas. Podaj przykłady pokazujące twoje doświadczenie zawodowe i w krótkich, jasnych słowach przedstaw swoje zalety.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę