IX Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni 27-30 września 2017 r.

Gdynia na cztery dni staje się miejscem filmowej, radiowej i naukowej debaty o najnowszej historii. Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, który ruszy w środę 27 września i potrwa do soboty 30 września br.

Festiwal NNW z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, zarówno wśród twórców, jak i widzów.

Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości. Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych.

Nowością będą pokazy światowego kina fabularnego, po raz drugi zostanie przyznana nagroda literacka. Festiwalowi NNW od 7 lat towarzyszy Projekt Młodzi dla Historii. Młodzież weźmie udział w trzech konkursach – filmowym, teatralnym i stylizacji modowych.

- Festiwal NNW przez te lata stał się ważnym miejscem na mapie polskich festiwali filmowych i wydarzeń kulturalnych integrujących m.in. artystów, organizacje pozarządowe, producentów. Sukcesywnie prowadzone warsztaty filmowe, wystawy sprzętu, seminaria dla młodych twórców, ale i profesjonalistów, przyniosły owoce w postaci coraz większej renomy Festiwalu jako imprezy branżowej, o czym świadczy między innymi wielość zgłaszanych projektów do konkursów i na Pitching Forum – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW.

 

Festiwal NNW jest też miejscem, w którym honoruje się świadków historii, bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość lub wspierali ich działania.

Wyjątkowo zapowiada się udział Josefa Mašína ze Stanów Zjednoczonych, żołnierz czeskiego podziemia antykomunistycznego, czy Marii Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci (zamienioną potem na dożywocie). Festiwal NNW gościć też będzie 102-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Mariana Pawelczaka „Morwę” żołnierza „Zapory”, stałe bywalczynie festiwalu płk Lidię Lwow-Eberle i kpt. Weronikę Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny.

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę