IPN zaprasza: Dekomunizacja przestrzeni publicznej na Pomorzu

Jak przebiega proces dekomunizacji przestrzeni publicznej na Pomorzu? Będzie się można o tym przekonać podczas spotkania z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej w gdańskiej siedzibie IPN przy al. Grunwaldzkiej 216 we wtorek 20 czerwca o godz. 17.

 

Komunikat IPN:

Zapraszamy do Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście i do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu. Przedstawimy problematykę dekomunizacji przestrzeni publicznej na Pomorzu.

1 kwietnia 2016 roku została ogłoszona ustawa o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Zgodnie z jej literą jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek do 2 września 2017 roku zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

Instytut Pamięci Narodowej służy pomocą w weryfikacji nazw ulic podlegających zmianie na podstawie Ustawy. W naszym spotkaniu wezmą udział pracownicy zajmujący się przygotowaniem opinii historycznych i pracą związaną z procesem dekomunizacji: Katarzyna Lisiecka i dr Marek Szymaniak (z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku i Bydgoszczy) oraz dr Daniel Czerwiński (z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku).

Tematyka dekomunizacji budzi wiele emocji. Celem naszego spotkania jest wyja¬śnienie wszystkich wątpliwości i niejasności związanych z patronami naszych ulic i Ustawą o dekomunizacji. W związku z tym szczególnie zapraszamy na spotkanie przedstawicieli mediów.

Na spotkanie obowiązuje limit miejsc (100 pierwszych osób) ze względu na pojemność sali. Będzie również możliwość nabycia naszych publikacji.

GDAŃSK

20 czerwca 2017 r. (wtorek), godz. 17.00

al. Grunwaldzka 216 (siedziba Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku)

ELBLĄG

21 czerwca 2017 r. (środa), godz. 17.00

ul. Mierosławskiego 5 (siedziba Przystanku Historia)

Wstęp wolny.

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę