Historia. 6 czerwca 2010 r. – beatyfikacja kapelana „Solidarności”

Ks. Jerzy Popiełuszko od sierpnia 1980 r. aktywnie wspierał „Solidarność”. W czasie strajku odprawił mszę św. w Hucie Warszawa. W stanie wojennym w kościele św. Stanisława Kostki organizował Msze za Ojczyznę.

fot. Paweł Glanert

Jerzy_Popieluszko

Swoją pracę duszpasterską opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Działalność ks. Jerzego władze PRL uznały za krytykę systemu komunistycznego. W drugiej połowie 1982 r. służby bezpieczeństwa rozpoczęły akcję rozpracowywania księdza o kryptonimie „Popiel”. 12 grudnia 1982 r. wszczęto śledztwo przeciwko ks. Jerzemu zarzucając mu m. in., że w wygłaszanych kazaniach nadużywał wolności sumienia, a także zawierał w nich zniesławiające władze państwowe treści polityczne. Za zarzucone czyny groziła kara 10 lat pozbawienia wolności.

Zaczęła się nagonka na ks. Jerzego Popiełuszkę. We wrześniu 1984 r. sowiecka „Izwiestia” napisała, że Popiełuszko nie czyta z ambon kazań, lecz ulotki napisane przez Bujaka, z których zieje nienawiść do socjalizmu. 19 października ks. Jerzy został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zwłoki wyłowiono 30 października z Wisły w okolicach Włocławka.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki oficjalnie otwarto 8 lutego 1997 r. Etap diecezjalny procesu zakończono po czterech latach. 3 maja 2001 r. nastąpiło wszczęcie prac przez Kongregację ds. Kanonizacyjnych. Na początku 2009 r. papież zgodził się na nadanie sprawie priorytetu i dzięki temu ominięto 10-letnią kolejkę. Papież Benedykt XVI 19 grudnia 2009 r. podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Ogłoszenie ks. Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 r. w Warszawie na placu Piłsudskiego. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki obchodzone jest 19 października.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę