Historia. 13 grudnia 1981. Wojna z narodem

13 grudnia 1981 r. ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele, która wprowadziła stan wojenny na terenie całego kraju.

Decyzję usankcjonowała Rada Państwa PRL na specjalnym, nocnym posiedzeniu. Nie było to jednak legalne działanie, a wojskowy zamach stanu. WRON-a była ciałem niekonstytucyjnym, natomiast Rada Państwa nie miała prawa wydać dekretów o stanie wyjątkowym w czasie trwającej w grudniu sesji Sejmu PRL.
Celem stanu wojennego było zdławienie „Solidarności”. Internowania działaczy Związku, wg przygotowanych kilka m-cy wcześniej list, rozpoczęły się już wieczorem 12 grudnia w ramach operacji „Jodła”. Przez cały stan wojenny internowano ok. 10 tys. osób. Tysiące skazano na wieloletnie więzienie. Najwyższy wyrok otrzymała w lutym 1982 r. Ewa Kubasiewicz. Wiceprzewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ „S” w Wyższej Szkole Morskiej za udział w strajku na uczelni 14-16 grudnia 1981 r. została skazana przez Sąd Marynarki Wojennej na 10 lat więzienia.

Download PDF
Powrót Drukuj stronę