Fuzja dekady: Orlen przygotowuje się do przejęcia kontroli nad Lotosem

Zarząd PKN Orlen poinformował we wtorek 27 lutego br. o podpisaniu listu intencyjnego między koncernem a Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Chodzi o przejęcie (nabycie) 53 proc. udziałów przez PKN Orlen w Grupie Lotos, w szczególności od Skarbu Państwa.

Nowy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (wcześniej Energa) rozpoczyna negocjacje  w sprawie połączenia koncernu z Grupą Lotos.

W rękach państwa jest teraz 27,5 proc. akcji PKN Orlen i 53,2 proc. w Lotosie. Szczegółowe zasady transakcji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz.

- Zgodnie z założeniami stron, celem jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m. in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN ORLEN i Grupą LOTOS – czytamy w komunikacie.

Kilka dni temu o potencjalnym połączeniu Orlenu z Lotosem powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski, chociaż to jest kwestia dokładnego zbadania.

Ewentualny gigant paliwowy będzie miał siedzibę w stolicy.

Przypomnijmy, że w 2011 roku premier Donald Tusk zapowiedział sprzedaż Grupy Lotos podmiotowi zewnętrznemu. Na tej samej „fali” jego ludzie szukali inwestorów dla spółek, które zamierzali zbyć… w Internecie. Dla Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecińskiej Nowa szukali ich poprzez Libańczyka el Assira. I znaleźli w Katarze, przed wyborami w 2011 roku

Przypomnijmy też, że w latach 90 Jerzy Buzek, premier rządu AWS-UW, podczas demontażu Centrali Produktów Naftowych (popularny CPN) tak podzielił majątek CPN między rafinerie Płock i Gdańsk, że cała infrastruktura detaliczna w postaci stacji benzynowych została przekazana do Płocka oraz infrastruktura baz hurtowych CPN została włączona do PKN Orlen.

ASG

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę