E-składka do ZUS już funkcjonuje

Jeden przelew do ZUS zamiast trzech lub czterech już działa. Pierwsze wpłaty, które wpłynęły na indywidualne rachunki zostały już rozliczone. Natomiast na salach obsługi klientów wkrótce pojawią się doradcy płatników.

Od 1 stycznia 2018 r. każdy płatnik (pracodawca, zleceniodawca, przedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność) korzysta ze swojego indywidualnego numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki globalnie, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak dotychczas, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika i wskazaniem miesiąca. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować i szybko zaksięgować każdy przelew na poszczególne fundusze.

Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły do ZUS 2 stycznia przed godz. 8. Wcześniej prowadzone były intensywne prace nad modyfikacją systemu informatycznego oraz testy komunikacji z klientami. W woj. pomorskim pierwszego roboczego dnia nowego roku wpłaty na swoje indywidualne numery rachunków zrobiło ponad 2,6 tys. płatników, w tym 2214 w Oddziale w Gdańsku (najwięcej w kraju) i 407 w Oddziale w Słupsku.  Łącznie wpłaty wyniosły ponad 6,3 mln złotych. Wpłaty zostały już przez Zakład zaksięgowane.

W związku ze zmianą sposobu płatności składek i możliwymi wątpliwościami klientów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza, na salach obsługi, doradców płatników składek. Doradcy mają wspierać płatników w ustaleniu sposobu rozliczenia wpłat na ich konta. Będą dostępni w całym kraju od połowy stycznia. Obecnie przechodzą intensywne szkolenia.

Regionalny Rzecznik Prasowy

województwa pomorskiego

Krzysztof Cieszyński

Download PDF
Powrót Drukuj stronę