Dziś Środa Popielcowa, początek Wielkiego Postu

Karnawałowe szaleństwa i tłustoczwartkowe słodkości pozostają już tylko wspomnieniem. Dziś pierwszy dzień Wielkiego Postu – Środa Popielcowa, dawniej zwana Wstępną Środą. W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Środa Popielcowa jest świętem ruchomym mogącym wypaść w roku w dniach od 5 lutego do 10 marca. Tego dnia podczas mszy św. kapłani posypują głowy wiernych popiołem (popiół pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku), wypowiadając formułęZ prochu powstałeś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ten obrzęd symbolizuję pokutę i przypominam nam, że w perspektywie śmierci mamy troszczyć się o swoje życie duchowe, a nie doczesne dobra.

popielec

Wielki Post to 40-dniowy czas oczekiwania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, wypełniony pokutą, modlitwą, postem i jałmużną. W okresie wielkiego postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych; mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych pieśni wielkopostnych. W Tradycji Kościoła ten zwyczaj ukształtował się w IV w n.e. Pierwsi chrześcijanie Wielki Post obchodzili tylko w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Tradycyjne nazwy niedziel Wielkiego Postu to (1) Wstępna – łac. Invocavit, (2) Sucha – łac. Reminiscere, (3) Głucha – łac. Oculi (4) Środopostna – łac. Laetare (5) Czarna – łac. Judica i ostatnia, szósta, Palmowa – łac. Palmarum. 

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek – w tym roku jest to 13 kwietnia, kiedy to rozpocznie się Triduum Paschalne. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 16 kwietnia.

Na ilustracji: Obraz Juliana Fałata, Popielec, 1881 r. (Wikimedia Commons)
Download PDF
Powrót Drukuj stronę