Do czego prowadzi nienawiść do chrześcijaństwa? Film „Zakazany Bóg”

6 listopada br. trafi do kin w Polsce głośny film „Zakazany Bóg” (Un Dios Prohibido). Obraz pokazujący jak wielka może być nienawiść do wiary i jak rodzi się antykatolicki obłęd.  „Zakazany Bóg” Hiszpana Pablo Moreno to film o czasach, gdy szatan ideologii opętał człowieka, a Bóg dał siłę męczennikom. Film o tym, co wydarzyło się w Hiszpanii w czasie wojny domowej 1936-1939.

W polskim kinie temat ten musnął jedynie obraz „Zabić Sekala”.  „Zakazany Bóg” jest swoistym dopełnieniem filmu „Gdy budzą się demony” w reż Rollanda Joffé z 2011 roku, twórcy „Misji”, który odważnie pokazał rodzącą się nienawiść do Kościoła, która napędzała wspieranych przez Związek Sowiecki hiszpańskich „republikanów”.
„Czerwoni” i anarchiści z nienawiści do wiary zamordowali w Hiszpanii w latach 30-tych około 8 tysięcy duchownych, zniszczyli dwa tysiące kościołów i klasztorów. Profanowano Najświętszy Sakrament, palono relikwie, rozbijano głowy kolbami za praktyki religijne. Każdego dnia hiszpańska ziemia pokrywała się krwią męczenników. Przez cały czas prześladowań obiecywano duchownym darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary – nie odnotowano żadnego przypadku apostazji.
Pięcioletni okres rządów republikanów (1931-36) zamienił Hiszpanię w kraj chaosu. W 1931 roku biskup Toledo, prymas Hiszpanii, został skazany na banicję. Pięć lat później komuniści, wpierani przez anarchistów i socjalistów pod wodzą Largo Caballero, zdobyli władzę w lutym 1936 roku i stworzyli Frente Popular – Front Ludowy.
Mnożyły się napady, plądrowanie kościołów i mordy księży, gwałty i mordy na zakonnicach, zabójstwa świeckich katolików.
Stu pięciu księży i wiernych zostało zabitych w Toledo w ciągu dwóch miesięcy oblężenia w 1936 roku. Ojciec Pascual Martfn został zastrzelony przed kościołem świętego Mikołaja, krzycząc Viva Cristo Rey! („Niech żyje Chrystus Król!”). Ojciec Pedro Ruiz de los Pańos, dyrektor Braterstwa Diecezji Księży w Hiszpanii i animator seminariów duchownych, został zastrzelony przed szpitalem. Papież Jan Paweł II beatyfikował go 1 października 1995. Rektor seminarium w Toledo – Jose Sala, zginął razem z nim.
Bezcenne dzieło sztuki – Biblia św. Łukasza, została wyniesiona z katedry w Toledo i zniszczona.
Republikę wspierał czołgami i lotnictwem Związek Sowiecki. Stalin słał swoich doradców. Przy okazji pozyskując drogą „ekspropriacji” złoto skarbu Hiszpanii.
Brygady Międzynarodowe ściągały awanturników ze wszystkich stron świata. Do Hiszpanii spłynęło ponad 50 tys. brygadierów. Znaleźli się wśród nich sowiecki kondotier pułkownik Karol Świerczewski „Waler”, późniejszy jugosłowiański dyktator Josip Broz „Tito”, a także anarchiści jak George Orwell (walczył w milicji POUM, a doświadczenia z wojny opisał w „W hołdzie Katalonii”, wynaturzenia rewolucji w „Folwarku zwierzęcym”, a zagrożenia totalitarne w „1984”.
Walczyli mężnie jak desperaci – to należy im przyznać. W tym czasie zaczął się terror jakiego Hiszpania nie znała. Szalała Wojskowa Służba Dochodzenia pod nadzorem sowieckiego GPU oraz hiszpańska „Czeka” nadzorowana przez NKWD.

Po drugiej stronie znaleźli się wojskowi generała Franco, faszystowscy żołnierze zawodowi z Italii oraz ochotnicy z Irlandii, a także lotnicy z niemieckiego Legionu Condor.

Polityczny opór Frontowi Ludowemu stawiła Falanga Española Jose Antonia Primo de Rivery (rozstrzelany przez komunardów 20 listopada 1936 roku w Alicante).
„Zakazany Bóg” opowiada historię 51 błogosławionych męczenników z Barbastro; księży i kleryków, którym przyszło oddać życie za wiarę. Wszyscy mieli wybór. Mogli porzucić kapłaństwo, wyrzec się Chrystusa i uratować życie. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia napisane przed egzekucją są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary.
ASG

Download PDF
Powrót Drukuj stronę