Co drugi Polak zestresowany pracą

Rocznie Polacy spędzają około 1923 godziny w pracy. Niestety, aż 54 proc. odczuwa niepokój i napięcie w miejscu zatrudnienia.

72 proc. stresujących się pracowników niepokoi reorganizacja pracy i niepewność zatrudnienia. 66 proc. czuje się nadmiernie obciążonych służbowymi obowiązkami. 59 proc. pada ofiarą niedopuszczalnych zachowań, takich jak mobbing. 57 proc. przy wypełnianiu zadań nie może liczyć na wsparcie ze strony przełożonych i kolegów. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak część tej statystyki jesteśmy w stanie poprawić.
Ponadto aż 60 proc. z nas jest niezadowolonych z zarobków, a blisko 40 proc. deklaruje spadek motywacji do pracy.

Najczęstszym powodem zmiany pracy jest stres. 7 na 10 badanych zwraca uwagę na oferowane świadczenia pozapłacowe przy wyborze pracodawcy. Co więcej, deklarują, że osłabiają one chęć zmiany pracy.

Eksperci podkreślają, że zestresowany pracownik ma niską efektywność, niekiedy bliską zera. Kodeks pracy nie odnosi się do stresu, mówi tylko, że praca powinna być bezpieczna i higieniczna, koncentruje się na klasycznych zagrożeniach. Tymczasem czynniki zagrożeń psychicznych wciąż narastają.

hd

Źródło: Dział Informacji KK

Download PDF
Powrót Drukuj stronę