Co dalej z ENERGĄ? Minister wizytuje i zapowiada wsparcie górnictwa

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w środę wizytuje Gdańsk. Jego wizyta w koncernie Energa SA ma związek z powołaniem Polskiej Grupy Górniczej i planami wobec strategicznej dla gospodarki polityki energetycznej. Być może omawiane będą plany konsolidacji sektora energetycznego, ale o połączeniu Energi z PGE raczej nie będzie już mowy. Będzie zaś kontynuowana budowa elektrowni Ostrołęka.

tchorzewski_krzysztof

Najpewniej Grupa Energa będzie też ratować polskie kopalnie. Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w Gdańsku, że te jedna z wiodących firm Wybrzeża przystąpi do Polskiej Grupy Górniczej.

Temu tez m.in. była poświęcona konferencja prasowa ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i prezesa Energa S.A. Dariusza Kaśkowa.
Na godz. 16 zaplanowane jest otwarcie IV Ogólnopolskiego
Szczytu Energetyczno-Gospodarczego w Europejskim Centrum Solidarności.

Minister Tchórzewski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, ukończył Wydział Elektryczny.

Wczoraj prezentował projekt Polskiej Grupy Górniczej z udziałem inwestorów, bankowców, związkowców oraz zarządów kopalń, która ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej.

Banki mają zadeklarować, by spłata zadłużenia Kompanii nastąpiła w okresie – jak mówił minister – „nie krótszym niż siedem lat”.

Krzysztof Tchórzewski to  doświadczony parlamentarzysta. W rządzie Jerzego Buzka był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej.  To zaufany człowiek Jarosława Kaczyńskiego, członek grupy polityków wywodzących się z Porozumienia Centrum, w którym działał już od 1990 roku.  W Sejmie był zastępcą przewodniczącego Komisji Infrastruktury.

ASG

Zdjęcie: Paweł Zienowicz/Wikimedia Commons

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę