Co dwudziesty pracownik notorycznie mobbingowany

Rys. Marian Matocha

mobbing1

Blisko 5 proc. (4,88 proc.) przebadanych pracowników doświadcza mobbingu w pracy (są to osoby, które w ciągu ostatniego półrocza spotykały się z prześladowaniami przynajmniej raz w tygodniu). Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Sedlak & Sedlak i dostępnego na platformie badaniaHR.pl.

Dotyczy to najczęściej pracowników takich branż jak służba zdrowia, energetyka i ciepłownictwo i bankowość.

Kolejna grupa – aż 15,22 proc. to osoby, które bywają incydentalnie (nie częściej jednak niż raz w miesiącu) poddane zachowaniom o charakterze mobbingu. W ciągu ostatnich 6 miesięcy jedynie niecałe 5 proc. badanych nie doświadczyło żadnego nieprzyjemnego incydentu w miejscu pracy.

Badani najczęściej spotykają się z oddziaływaniami obniżającymi poczucie przydatności zawodowej – przynajmniej raz w ciągu ostatniego półrocza doświadczyło ich aż 88 proc. pracowników. Równie wielu (87 proc.) badanych zgłosiło przynajmniej jeden incydent poniżania lub ośmieszania przez współpracowników. Tylko odrobinę rzadziej mają miejsce incydenty izolowania i eliminowania z zespołu oraz straszenia i nękania (odpowiednio 83 proc. i 71 proc.).

Download PDF
Powrót Drukuj stronę