Bośnia i Hercegowina – wymarzone wakacje

Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Starogardzie Gdańskim oraz SKFiS „KaEmKa” organizuje wycieczkę do Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji

Wyjazd: 8 sierpnia, godz. 21, parking SCK w Starogardzie Gd.
Powrót: 19 sierpnia ok. godz. 1, parking SCK w Starogardzie Gd.

Koszt całkowity 1870 zł , dzieci od 7-12 lat 1460 zł, dzieci do 7 lat 1100

W ofercie:

  • Zakwaterowanie w pokojach 2-,3- osobowych. Pokoje z pełnym węzłem sanitarnym, klimatyzacja w cenie!
  • 7 noclegów w hotelu ADRIA ***  7 śniadań, 7 obiadokolacji
  • 2 noclegi na trasie, 1 obiadokolacja, 2 śniadania
  • wycieczki do SPLITU+TROGIRU, DUBROVNIKA, MOSTARU+MEDJUGORJE+WODOSPADÓW KRAVICA, JEZIOR PLITWICKICH
  • Przejazd komfortowym autokarem (wc, barek, klimatyzacja, DVD)
  • \Opieka pilota
  • Ubezpieczenie NNW i KL

 Dodatkowo płatne:

  • wstęp do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, koszt 160 kun dorośli, 80 kun dzieci
  • obiadokolacja w pierwszym dniu po przyjeździe do hotelu w Słowenii w wysokości 10 euro (dla chętnych)

W czasie podróży zapewniony ciepłe napoje z barku w autokarze (herbata, kawa, czekolada)

KAŻDY UCZESTNIK MUSI POSIADAĆ PASZPORT LUB DOWÓD OSOBISTY!

ORGANIZATORZY:
Katarzyna Przeperska-795901778, kaemka11@wp.pl
Sebastian Gramburg-604731504, sebastiangramburg@interia.pl

Hotel Adria Neum (apartamenty, pokoje)*** kategoria, jest jednym z najbardziej niezwykłych budowli w Neum, a znajduje się w pobliżu wybrzeża. Oferujemy restaurację, sale konferencyjne, bar koktajlowy, a nasz pomocny personel w każdym czasie spotkania będzie upewnić się, że czujesz się jak w domu. Oprócz przyjemnego wypoczynku, obiektów hotelowych Adria są do Państwa dyspozycji na konferencji, seminariów, spotkań biznesowych i różnych uroczystości, wesela i przyjęcia.

Wszystkie pokoje wyposażone są w klimatyzację, minibar, telewizor, telefon i balkon z widokiem na morze. Nowoczesny design i wygodne ustawienie z naszych pokoi i przyczynia się do miłej atmosferze. Pobyt w naszym hotelu będzie bardziej komfortowe i obsługę pokoju, który jest dostępny w każdej chwili. Masz także możliwość korzystania z usług specjalnych, które pozwoli Ci poczuć się jak w domu.

Neum znajduje się na południowym Adriatyku, a jedynym wyjściem z Bośni i Hercegowiny do Adriatyku. Charakteryzuje się długimi, gorącymi latami oraz krótkimi, łagodnymi zimami, i przejdź do nadmorskiej miejscowości o największej liczbie dni słonecznych.

Średnie miesięczne temperatury wody morskiej jest około 13 stopni C w styczniu do 32 stopni w lipcu i sierpniu. Korzystne warunki klimatyczne pozwalają, oprócz pływania i opalania, prawie 7 miesięcy w roku i klimatycznej terapii, która składa się z czystego morskiego powietrza, spacery po plaży i angażować się w różne sporty wodne i tak dalej. Neum Odległość od Dubrownika jest 70 km od lotniska w Dubrowniku 90 km od hotelu, Mostar 70 km od hotelu, Medjugorje 70 km od dworca kolejowego w Ploce i Metkovic na 30 km.

Neum ma 7000 miejsc noclegowych w wysokiej klasy hoteli, a małe prywatne hotele, mieszkania i domy prywatne, gdzie warunki dla przyjemnego pobytu w ciągu roku. Są też niezbędne „Zdrowie”, poczta, bank i mały prywatny restauracji, które wzbogacają swoją ofertę, a także duża sieć sklepów.

WYCIECZKI

SPLIT+ TROGIR

Split Stolica Dalmacji rozsławiona przez cesarza rzymskiego Dioklecjana, który wybudował tu swoją rezydencję nad samym morzem. Split położony jest 60km na północ od Podgóry. Dzięki rozbudowie portu, Split rozwinął się do rozmiarów drugiego po Zagrzebiu miasta w Chorwacji. To ważny węzeł komunikacyjny dla dalmatyńskich wysp i generalnie dla chorwackiego wybrzeża. Z tamtejszego terminala promowego odpłyniemy do Rijeki, Dubrownika, na pobliskie wyspy – Brač, Hvar, Vis, Čiovo, Korčula, Lastovo, do Ankony, Pescary, Wenecji we Włoszech.Split leży na półwyspie, a oblewają go wody Adriatyku. Ze swoimi ponad dwustu tysiącami mieszkańców rządzi w historycznej krainie Dalmacji. To olbrzymia jak na standardy chorwackie aglomeracja żyje z przemysłu stoczniowego, chemicznego, cementowego, drzewnego, spożywczego – rybnego, piwowarskiego, winiarskiego oraz z portu handlowego, rybackiego i pasażerskiego. Oczywiście także z turystyki.

Gdy Salona – rzymska nazwa Splitu, została zrównana z ziemią, mieszkańcy powoli przenosili się do pałacu, wykorzystując fortyfikacje do obrony. Powoli zrobili z niego nowe miasto. W miejsce zabudowań pałacowych powstały domy, a korytarzy – ulice. Inne zabytki to: brama pałacowa Porta Aurea, oktagonalne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane na katedrę Św. Duji, świątynia Jupitera, perystyl, westybul, kościół św. Franciszka, pozostałości akweduktu, zabytkowe kościoły poza murami. Warte odwiedzenia są też muzea: archeologiczne, etnograficzne, historii morskiej, przyrodnicze oraz skarbiec katedry.

Trogir (włos.Traù) jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim w Chorwacji. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 11 tys. (2001). Połączony podnoszonym mostem z wyspą Čiovo

Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku.

DUBROWNIK: PERŁA ADRIATYKU

Leżący na południu Chorwacji Dubrownik, to jedno z najpiękniejszych miast świata. Centrum kulturalne i edukacyjne południowej części Dalmacji. Otoczone potężnym murem miasto sprawia niesamowite wrażenie. Jednolita architektura, czerwone dachy, wąskie uliczki skrywające mnóstwo niespodzianek, to wszystko sprawia, że w Dubrowniku każdy się zakochuje dosłownie od pierwszego wejrzenia. Z malowniczo położonej miejscowości Baška Voda wycieczka prowadzi do Dubrownika. W trakcie ok. 3,5 godzinnego przejazdu przewidziany jest krótki postój w miasteczku Neum, gdzie będzie można skorzystać z toalety oraz wypić kawę w restauracji. Dubrownik będzie zwiedzany z polsko-języcznym przewodnikiem. Na czas wolny, przewidziany po spacerze – polecanych jest kilka ciekawych miejsc: można wejść na mury obronne Dubrownika, odwiedzić muzeum morskie, akwarium, Pałac Rektorów lub np. Klasztor Franciszkanów. Koniecznie trzeba tam spróbować takich dań jak risotto z małżami lub sałatka z ośmiornicy, kalmarów i małych rybek.

MOSTAR, MEDJUGORJE + WODOSPADY KRAVICA

Wizyta w jednym z największych centrów pielgrzymkowych na Bałkanach. Położone w południowej części Bośni i Hercegowiny, na południowy zachód od Mostaru. W planie wyjazdu jest wejście na Górę Objawień oraz w miarę możliwości msza święta w języku polskim. W drodze powrotnej przejazd oraz pobyt nad pięknym wodospadem Kravica (można zabrać ze sobą stroje kąpielowe).

Mostar, od marca 1992 roku Mostar znajdował się w granicach niepodległej Bośni i Hercegowiny. Jednak w maju 1992 roku rozpętały się bratobójcze walki. W mieście toczyły się najpierw walki Bośniaków i Chorwatów przeciwko Serbom. W jej trakcie zniszczony został zabytkowy sobór Trójcy Świętej z 1873. Następnie, od maja 1993 roku, Chorwatów z Bośniakami. Przez 10 miesięcy Chorwaci oblegali wschodnią część miasta zamieszkaną przez bośniackich muzułmanów. Została ona niemal doszczętnie zniszczona. Zburzono większość zabytków architektury, w tym wszystkie meczet z XVI- XVII w. Zawieszenie broni pomiędzy Chorwatami i Bośniakami podpisano 25 luty 1994 roku. Od tego czasu miasto, pod nadzorem międzynarodowym, pozostaje podzielone na dwie niechętne sobie części – bośniacką (muzułmańską) i chorwacką. Jeszcze pięć lat po wojnie miasto nie było bezpieczne. Wciąż dochodziło do utarczek między mieszkańcami obu jego części. Obecnie sytuacja się ustabilizowała. Mostar odzyskuje znaczenie głównego ośrodka politycznego, gospodarczego i kulturowego Hercegowiny. Jego odbudowa i rozbudowa rozpoczęła się zaraz po wojnie. Systematycznie odradza się przemysł i rzemiosło. Powstały zakłady tytoniowe, spożywcze, metalowe, tekstylne. Mostar jest ośrodkiem handlowym dla pobliskiego regionu rolniczego. Okolica słynie z produkcji doskonałych win. Działa tu port lotniczy, uniwersytet i Muzeum Hercogoviny. Mostar znów zaczynają odwiedzać turyści, otwiera się restauracje i sklepy z pamiątkami. Powoli odbudowuje się zabytki. W 1997 roku otwarto meczet Karadjozbega z 1564 roku, w 2000 roku meczet Tabacica (ok. XVI w.) położony w sercu Mostaru nieopodal Starego Mostu. Odbudowano także mury miejskie z połowy XVI wieku.

JEZIORA PLITWICKIE

Kompleks Jezior Plitwickich tworzą dwa zespoły połączonych kaskadowo jezior – tzw. Górne Jeziora (chorw.Gornja jezera) i Dolne Jeziora (chorw.Donja jezera). Jeziora zasilane są systemem wód powierzchniowych, wśród których wyróżniają się potoki Crna rijeka i Bijela rijeka. Jeziora oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których tworzą się wodospady, których naliczono tutaj ponad 90. Długość wszystkich jezior wynosi łącznie 8,2 km, a ich łączna powierzchnia – ok. 200 hektarów.W skład Górnych Jezior wchodzą kolejno: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jezioro Kozjak jest największym ze wszystkich jezior: ma powierzchnię 80 hektarów i jest głębokie na 49,5 m. W skład Dolnych Jezior wchodzą: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac iNovakovića Brod usytuowane kolejno w głębokiej i wąskiej kanionowatej dolinie. PotokPlitvica, dopływający po powierzchni otaczającej Plitwickie Jeziora wierzchowiny w rejon najniższego z jezior, spada w głąb doliny wysokim na 78 m Wielkim Wodospadem (chorw.Veliki slap). Jest to największy wodospad Chorwacji. Wody Plitvicy i systemu Jezior Plitwickich łączą się w wysokiej na blisko 25 m kaskadzie Sastavci (chorw. slapište Sastavci), poniżej której dają początek rzece Korana. Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora (Prošćansko jezero, 636 m n.p.m.) a początkiem rzeki Korany (480 m n.p.m.) wynosi 156 m.

Na terenie Parku znajdują się również jaskinie. Największe z nich to Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

 

BOŚNIA I HERCEGOWINA- WYMARZONE WAKACJE
PROGRAM WYCIECZKI 8-19.08.2015 r.

Dzień 1-8.08.2015 r.

21.00 zbiórka parking SCK i wyjazd do Słowenii

Dzień 2-9.08.2015 r.

Ok.16.00 zakwaterowanie w hotelu

17.00 zwiedzanie miasteczka Słowenii w własnym zakresie

Dzień 3-10.08.2015 r.

8.00 śniadanie w hotelu i wyjazd do Neum

Ok.14.00 zwiedzanie miasteczek z przewodnikiem SPLIT + TROGIR

Ok.18.00 przyjazd do hotelu ADRIA , obiadokolacja i odpoczynek

Dzień 4-11.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

10.00 plażowanie, odpoczynek

16.00-18.00 obiadokolacja

Dzień 5-12.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

10.00 wyjazd do DUBROVNIKA, zwiedzanie z przewodnikiem

17.00 obiadokolacja

Dzień 6-13.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

10.00 plażowanie, odpoczynek

16.00-18.00 obiadokolacja

Dzień 7-14.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

 9.30 – wyjazd do MOSTARU + MEDJUGORJE + WODOSPADY KRAVICA, zwiedzanie z przewodnikiem

17.00 obiadokolacja

Dzień 7-15.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

10.00 plażowanie, odpoczynek

16.00-18.00 obiadokolacja

 Dzień 8-16.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie

10.00 plażowanie

16-18.00 obiadokolacja

Dzień 9-17.08.2015 r.

7.00-9.00 śniadanie, wykwaterowanie

10.00 wyjazd do Polski, po drodze zwiedzanie Jezior Plitwickich

19.00 zakwaterowanie w hotelu w Słowenii, obiadokolacja

DZIEŃ 10-18.08.2015 r.

9.00 śniadanie, wykwaterowanie

10.00 wyjazd do Starogardu

DZIEŃ 11-19.08.2015 r.

Ok. 1.00 przyjazd do Starogardu, parking przy SCK.

Zapraszamy!

Download PDF
Powrót Drukuj stronę