Spotkanie wokół biografia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w poniedziałek w sali BHP

W poniedziałek, 13 czerwca o godz. 17 w Sali BHP w Gdańsku odbędzie się pomorska premiera książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”. To druga część biografii byłego prezydenta, której pierwszy tom ukazał się w 2013 roku. Opowieść zaczyna się od kampanii wyborczej w 2005 roku. Jej ponad 600-stronicowy drugi tom autorstwa dr. hab. Sławomira Cenckiewicza i naszego redakcyjnego kolegi Adama Chmieleckiego, obejmuje prezydenturę śp. Lecha Kaczyńskiego.

prezydent okladka

– Naszą opowieść zaczynamy od podwójnej kampanii wyborczej w 2005 roku. Była to jedna z najdłuższych i najbardziej zaciekłych, ale także najbardziej merytorycznych i profesjonalnych rywalizacji wyborczych po 1989 roku. To właśnie wtedy Lech Kaczyński stworzył hasło Polski Solidarnej. Nie był to pusty slogan. Prezydent wypełnił go treścią, a jako były związkowiec i specjalista od prawa pracy doskonale wiedział, na czym polega narodowa solidarność. Książkę kończy katastrofa pod Smoleńskiem i analiza jej społecznej i politycznej percepcji – mówi Adam Chmielecki.

W pracy odnajdziemy Lecha Kaczyńskiego jako męża stanu reprezentującego interesy Rzeczpospolitej, dowiemy się też, jak godził obowiązki głowy państwa z życiem rodzinnym. Autorzy przypominają „przemysł pogardy” oraz opisują dramatyczne momenty prezydentury, m.in. przyjazd prezydentów Europy Środkowej do Tbilisi w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej. Cenckiewicz i Chmielecki ukazują Lecha Kaczyńskiego jako polityka i człowieka niewahającego się ryzykować własne życie w imię ideałów, które wyznawał. Dzięki pracy autorów otrzymujemy rzetelną biografię Lecha Kaczyńskiego, opartą na relacjach świadków i wnikliwej kwerendzie archiwalnej.

S. Cenckiewicz, A. Chmielecki, „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”, wyd. Fronda, Warszawa 2016.

 

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę