Będzie strajk głodowy w Operze Bałtyckiej?

– Jeżeli Urząd Marszałkowski nie cofnie decyzji o zakazie podwyżek, które wynegocjowaliśmy z dyrektorem Opery Bałtyckiej Markiem Weissem, to 21 marca, dzień po premierze „Czarnej maski” Krzysztofa Pendereckiego stawimy się w Operze Bałtyckiej i rozpoczniemy strajk głodowy – zapowiedział Krzysztof Rzeszutek, wiceprzewodniczący KZ NSZZ „S” w Operze Bałtyckiej.

opera7

opera5

Pracownicy Opery Bałtyckiej zwracają uwagę na katastrofalnie niskie i od lat niewaloryzowane wynagrodzenia pracowników – zarówno artystów, jak i obsługi.

– Pensje pracowników kształtują się w widełkach między 2 tys. zł a 2,3 tys. zł brutto. Można jeszcze otrzymać dodatki, tzw. nadgrania, ale np. w wakacje ich nie ma. Młody pracownik dostaje 2 tys. zł brutto pensji. Z tego zostaje mu ok. 1600 zł. Razem z nadgraniami może otrzymać ok. 2 tys. zł. – wyjaśnia Anna Sawicka, przewodnicząca KZ NSZZ „S” w Operze Bałtyckiej.

Krzysztof Rzeszutek dodaje, że pensje w Operze Bałtyckiej są najniższe ze wszystkich oper w Polsce. Protestujący pracownicy są w sporze zbiorowym od stycznia 2014 roku. Żądają 30 proc. podwyżki pensji.

– Syty głodnego nigdy nie zrozumie. Dedykujemy te słowa marszałkowi Strukowi, a także dyrektorom Zawistowskiemu i Kossakowskiemu, do których straciliśmy zaufanie. Dyrektorzy ci wbrew wcześniejszym ustaleniom ujawnili informacje dotyczące głosowania w konkursie na dyrektora Opery Bałtyckiej – mówi Krzysztof Rzeszutek.

Jak będzie wyglądał strajk tłumaczy wiceprzewodniczący „S” w Operze Bałtyckiej.

– Nie chcemy blokować przedstawień, palić opon, rzucać kamieniami. Będziemy grać w spektaklach i jednocześnie prowadzić strajk głodowy – zapowiada Krzysztof Rzeszutek.

Protest pracowników Opery Bałtyckiej poparł Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. „Oczekujemy od dyrekcji, a przede wszystkim od marszałka województwa pomorskiego niezwłocznej reakcji na postulaty załogi i podjęcia konstruktywnego dialogu” – czytamy w przyjętym przez ZRG NSZZ „S” stanowisku z 7 marca.

ZRG NSZZ „S” wnioskuje także, aby sytuacją w Operze Bałtyckiej zajęła się na najbliższym posiedzeniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego oraz radni Sejmiku województwa pomorskiego.

Zdjęcia: Olga Zielińska
Download PDF
Powrót Drukuj stronę