Będzie pomnik Antoniego Browarczyka w Gdańsku

W Gdańsku stanie płaskorzeźba Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego. O jego upamiętnienie od kilku lat walczyli członkowie Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, kibice Lechii Gdańsk zrzeszeni w stowarzyszeniu Lwy Północy oraz związkowcy z Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. W czwartek 26 czerwca radni Gdańska jednogłośnie przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na powstanie monumentu Antoniego Browarczyka.

– Pomnik będzie miał formę płaskorzeźby przedstawiającej sylwetkę naszego tragicznie zmarłego kolegi z leżącym obok szalikiem Lechii Gdańsk. Napis obok płaskorzeźby będzie upamiętniał nie tylko Antoniego Browarczyka, ale też wszystkie ofiary stanu wojennego. Twórcy tej inicjatywy przygotowali już mapy geodezyjne miejsca, gdzie stanie monument, oraz jego projekt wizualny i odlew gipsowy. Potrzebujemy jeszcze pozwolenia na budowę oraz środków finansowych. Niestety wycofał się sponsor instytucjonalny, który pierwotnie chciał sfinansować projekt. Nie wykluczamy więc przeprowadzenia zbiórki publicznej na ten cel – mówi reprezentujący wnioskodawców Zbigniew Wnuk ze stowarzyszenia kibiców Lechii i jednocześnie portowej „S”.

pomnik_browarczyk

Pomnik Antoniego Browarczyka ma stanąć w parku na węźle Hucisko w Gdańsku (naprzeciwko budynku LOT-u), w miejscu, gdzie zginął 17 grudnia 1981 r. Browarczyk był kibicem gdańskiej Lechii z Zaspy, zafascynowanym ruchem „Solidarności”. W chwili śmierci miał zaledwie 20 lat. Został trafiony strzałem w głowę podczas rozpędzania demonstracji w Gdańsku pod siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Według jednych świadków zastrzelił go snajper znajdujący się na dachu tego budynku, według innych padł od strzałów z pancernego pojazdu wojskowego SKOT.

fot. Z. Wnuk, Lechia.net

Download PDF
Powrót Drukuj stronę