Będzie nowa instytucja dialogu społecznego?

Po spotkaniu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego związki zawodowe i organizacje pracodawców porozumiały się co do 80 proc. zapisów projektu ustawy powołującego nową instytucję dialogu społecznego w miejsce komisji trójstronnej – informuje na swojej stronie internetowej „Tygodnik Solidarność”.

Jak oznajmiła na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, w przyszłym tygodniu w kolejnej turze rozmów będzie uczestniczyć pani premier Kopacz – pisze Krzysztof Świątek z „Tygodnika”.

– Dokonacie dzisiaj państwo podsumowania niełatwego etapu pracy nad odbudową systemu dialogu społecznego. Bez dialogu da się żyć, ale żyje się nam – jako społeczeństwu – gorzej – mówił Bronisław Komorowski podczas otwartej dla mediów części spotkania. Do podobnego doszło rok temu po tym, kiedy związki zawodowe opuściły komisję trójstronną na znak protestu przeciwko ignorowaniu ich stanowiska w wielu kwestiach. – Dobrze, że związki zawodowe przygotowały projekt ustawy, bo mamy nad czym pracować. Dialog powinien być jednym z fundamentów funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Nie jest o to łatwo, ale jest to możliwe – zaznaczył prezydent.

W spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim poza minister Wóycicką uczestniczyli: przewodniczący „S” Piotr Duda, szef OPZZ Jan Guz, szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes Business Centre Club Marek Goliszewski oraz prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. Rząd reprezentował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

Przypomnijmy, że 19 grudnia na konferencji prasowej w siedzibie OPZZ w Warszawie liderzy reprezentatywnych związków zawodowych i organizacji pracodawców oznajmili, że są blisko porozumienia w sprawie wspomnianego projektu ustawy. Teraz wydaje się, że rozmowy wchodzą w fazę finalną. W przyszłym tygodniu strony spotkają się z premier Ewą Kopacz. – Prezydent od ponad roku działa na rzecz przełamania impasu w dialogu społecznym, który nastąpił po zawieszeniu uczestnictwa związków zawodowych w komisji trójstronnej. Wtedy po raz pierwszy spotkał się z partnerami społecznymi. Ustalono wówczas, że podejmą oni dialog autonomiczny w celu stworzenia projektu ustawy dotyczącego nowej formuły funkcjonowania dialogu społecznego. Zarówno ze strony związków zawodowych jak i organizacji pracodawców istnieje wyraźna wola sfinalizowania prac. Dlatego już porozumiały się one co do 80 proc. zapisów projektu ustawy. Zakładają, że do końca stycznia nastąpią uzgodnienia w pozostałych kwestiach – informowała po zakończeniu spotkania minister Irena Wóycicka.

Czytaj więcej

Download PDF
Powrót Drukuj stronę