Będą składki od umów-zleceń

Firmy zatrudniające na umowach-zleceniach będą od wszystkich takich kontraktów płacić składki ubezpieczeniowe do ZUS. To ważna wiadomość dla 815,8 tys. osób wykonujących prace na takiej podstawie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

To zmiany, które przyniesie nowelizacja przepisów przygotowana przez resort pracy. Projekt jest reakcją na postulaty, które zgłaszały związki zawodowe jeszcze przed zawieszeniem prac w komisji trójstronnej.

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie musiał sumować umowy-zlecenia zawierane z daną osobą, a składki emerytalno-rentowe będą płacone do momentu osiągnięcia kwoty płacy minimalnej.

ZUS zajmie się też sprawą rad nadzorczych zatrudnionych na umowy-zlecenie. Ich członkowie odprowadzają jedynie składkę zdrowotną. Po wejściu w życie nowych przepisów potrącana byłab też składka emerytalno-rentowa, a płatnikiem składek byłby podmiot, w którym działaja rady nadzorcze.

Jak podaje „DGP”, zmiany miałyby wejść w życie od stycznia 2014 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że dzięki temu wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych wzrosną o 660 mln zł.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl
Download PDF
Powrót Drukuj stronę