Barbórka – na Śląsku, ale i na Pomorzu

„Polski pociąg musi ciągnąć polska lokomotywa, opalana polskim węglem, prowadzona przez polskiego maszynistę, który nie jest zatrudniony na umowie śmieciowej. Mówiłem tak na ostatnim Krajowym Zjeździe Delegatów i dzisiaj jeszcze raz to powtarzam przy okazji Barbórki” – takie życzenia w imieniu „Solidarności” złożył wszystkim górnikom przewodniczący Związku Piotr Duda. Życzenia symboliczne, bo lokomotywy parowe spotykamy już tylko w zabytkowych parowozowniach.

Górnicy obchodzą swoje święto tradycyjnie 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki trudnej pracy – a taka z pewnością jest w tym zawodzie. Warto pamiętać, że oprócz górników „Barbórkę” obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. W Regionie Gdańskim swoje święto mają więc 4 grudnia związkowcy z Polskiej Spółki Gazownictwa i Gaz-System.

gornicy

Życzenia przewodniczącego NSZZ „S” z okazji „Barbórki”:

Polski pociąg musi ciągnąć polska lokomotywa, opalana polskim węglem, prowadzona przez polskiego maszynistę, który nie jest zatrudniony na umowie śmieciowej. Mówiłem tak na ostatnim Krajowym Zjeździe Delegatów i dzisiaj jeszcze raz to powtarzam przy okazji Barbórki.

Ile razy jeszcze będziemy sobie udowadniać, że bez polskiego węgla nie ma polskiej energii, a bez polskiego górnictwa nie ma bezpieczeństwa naszego kraju? Próba kwestionowania tego w myśl jakiś chorych ideologii, a co za tym idzie próba ograniczania roli węgla w polskiej gospodarce, to nic innego jak energetyczne samobójstwo.

Nie ma i dla węgla jeszcze długo nie będzie alternatywy. Dlatego działania uderzające polskie górnictwo, to tak naprawdę uderzenie w polską rację stanu, przed którym trzeba się bronić. Nie dla interesu kopalń i zakładów górniczych, ale dla całego społeczeństwa i polskiej gospodarki. To walka, której nie możemy przegrać. I jej nie przegramy!

Życzę Wam siły i determinacji, abyście byli w stanie powstrzymać to energetyczne samobójstwo. W tej walce możecie liczyć na cały Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Barbórka, to nie tylko święto górników wydobywających węgiel, ale też ropę, gaz, ołów, cynk, miedź, sól. Bo św. Barbara, dziewica i męczennica, jest patronką tych, którzy wydobywają z ziemi jej bogactwa.

W imieniu NSZZ „Solidarność” życzę wszystkim pracownikom branży wydobywczej, nie tylko z kopalń, ale też zakładów bez których branża ta nie może istnieć, bezpiecznej stabilnej i dobrze opłacanej pracy. Życzę Wam powszechnego szacunku i poczucia dumy.

Święta Barbaro módl się za Górnikami.

Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność

fot. Wikipedia

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę