Amerykanie pytają „Solidarność”

John C. Law, zastępca ambasadora USA w Polsce, spotkał się 22 marca w Gdańsku z przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Dyplomata chciał poznać opinię Związku o sytuacji w kraju. W spotkaniu uczestniczył też zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz.

Jednym z głównych tematów, które interesowały ambasadora, była opinia „S” dotycząca zmian społecznych i gospodarczych zachodzących w Polsce w kontekście tzw. planu Morawieckiego. Ambasador Law pytał również o przetargi publiczne, w tym budowę autostrad, ale też kwestie biedy i nierówności społecznych. Nie pytał natomiast – co było pewnym zaskoczeniem – o Trybunał Konstytucyjny.

Oceniając obecne protesty, szczególnie Komitetu Obrony Demokracji, przewodniczący „S” zwrócił uwagę, że organizują je głównie osoby związane z poprzednią władzą, która w wyniku demokratycznych wyborów w Polsce stała się opozycją i nie może się pogodzić z przegraną. Przewodniczący Duda zwrócił uwagę na wiele pozytywnych i oczekiwanych przez pracowników zmian, które są lub będą w najbliższym czasie wprowadzane.

Duda_Law

Spotkanie trwało niecałą godzinę i odbyło się w gdańskiej siedzibie Związku z inicjatywy Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce. Po spotkaniu John C. Law dziękując za rozmowę i wyrażone opinie, które ocenił jako bardzo ważne, zaprosił Piotra Dudę do odwiedzenia amerykańskiej w Warszawie.

ml

Źródło: Dział Informacji KK

fot. P. Machnica, Dział Informacji KK

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę