Konkurs „Polska – moje miejsce, mój kraj”. Etap plastyczny – rozdanie nagród

W stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ogłosiła VI edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno-Muzycznego POLSKA – MOJE MIEJSCE, MÓJ KRAJ. 

13 listopada o godz. 10 w Gdańsku (Wały Piastowskie 24) odbyła się ceremonia wręczenia nagród i dyplomów w czasie uroczystego posiedzenia Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. W programie było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wykład pracownika IPN Piotra Szubarczyka na temat losów nauczycieli w Polsce międzywojennej.

konk_plast2018

Celem konkursu było tak uświetnienie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i jak i popularyzowania wśród młodzieży szkolnej twórczości patriotycznej.

Pieśniarz i pedagog Andrzej Kołakowski zaprosił w muzyczną podróż po naszej historii. Była to swoista muzyczna lekcja patriotyzmu od Konfederacji barskiej i Powstania styczniowego po mroki bolszewizmu.

A że okazja była wyjątkowa bo stulecie odzyskania niepodległości przewodniczący sekcji Wojciech Książek podkreślał historyczny i kulturowy walor konkursu adresowanego do młodzieży i jej wychowawców.DSC_0219

Wicekurator Małgorzata Bielang Pomorski Wicekurator Oświaty życzyła w stulecie odzyskania niepodległości „wytrwałości w pracy, bo nauczyciele wychowują obywateli” w myśl aktu erekcyjnego Akademii Zamojskiej i słów hetmana Jana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

Za nauczycielski trud podziękował Krzysztof Dośla.DSC_0340

- Dziękuję za pracę na rzecz przyszłości Ojczyzny, za pracę dla młodych pokoleń, za pielęgnowanie tradycji i pamięci o naszych fundamentach kultury i historii. Oby nie były już aktualne słowa Ibi patria, ubi bene (tam ojczyzna gdzie dobrze – Cyceron – dop. red.)  – powiedział Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Podczas uroczystości trójka nauczycieli: Maria Golly-Nowak, Anna Tarnowska i Zdzisław Brzeziński otrzymała prestiżowy Medal KEN. Złotą odznaką za zasługi dla NSZZ „Solidarność” odznaczona została Danuta Wójcik, liderka oświatowej „S” w Rumi.     

A co do samego konkursu.

Na konkurs wpłynęło 335 prac plastycznych z regionu pomorskiego, w tym m.in. z Brus, Gdańska, Goręczyna, Gdyni, Lubieszewa, Łubni, Malborka, Małej Słońcy, Nowego Dworu Wejherowskiego, Nowego Stawu, Ogorzelin, Pogórza, Połczyna, Pruszcza Gdańskiego, Rudna, Silna, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa i Wierzchucina.DSC_0231

W edycji plastycznej konkursu jury w składzie: Arkadiusz Baniecki, Małgorzata Kuźma, Barbara Ur Piwarska i Mirosława Wenda przyznało nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach,

W kategorii przedszkoli i I etapu edukacyjnego (kl. I – III szkół podstawowych) 

I miejsce – Dorota Kurkowska z Przedszkola nr 59 w Gdańsku (opiekun Nadzieja Rutkowska)

II miejsce – Ruben Obarzanek ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku (opiekunowie: Iwona Gałusza-Urbanowicz, Wiesława Prejs)

III miejsce – Marcelina Młynarczyk i Lena Lankamer z Przedszkola nr 58 w Gdańsku (opiekunowie: Marzena Pieńkowska, Karolina Trykacz-Masztalerz)

W kategorii II etapu edukacyjnego (kl. IV – VIII szkół podstawowych):

I miejsce – Martyna Misztal ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gdańskim (opiekun Katarzyna Krzykowska)

II miejsce – Hanna Staniszewska z Zespołu Szkół Katolickich w Gdańsku (opiekun Rafał Hinz)

III miejsce – Nadia Joachimiak-Szpinda ze Szkoły Podstawowej w Połczynie (opiekun Marta Joachimiak-Szpinda)

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

II miejsce – Julia Majewska z XIX LO w Gdańsku (opiekun Magdalena Janiszewska)

III miejsce – Roksana Tatol z IV LO w Gdańsku (opiekun Jolanta Kolarzyk)

Wyróżnienia otrzymali:

Kinga Lenz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starogardzie Gdańskim (opiekun Grażyna Birna)

Jacek Skarżyński z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Stawie (opiekun Monika Przyłożyńska)

Wojciech Andrzejczak z ZKPiP w Małej Słońcy (opiekun Żaneta Ostowska)

Weronika Krawczyńska i Alan Borof z Przedszkola nr 58 w Gdańsku (opiekunowie: Marzena Pieńkowska, Karolina Trykacz-Masztalerz)

Maksymilian Cysewski z Gimnazjum przy SP 2 w Brusach (opiekun ks. Andrzej Węsierski)

Klaudia Turzyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach (opiekun ks. Andrzej Węsierski)

Dominik Węsierski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie (opiekun Hanna Śledź)

Organizator konkursu – Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku przyznała wyróżnienia następującym uczniom:

 Liwia Wanda, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gdańsku (opiekun Katarzyna Albin)

 Nikola Kurs, Szkoła Podstawowa w Brusach (opiekun Aleksandra Turowska)

 Roksana Hinc, Szkoła Podstawowa w Goręczynie (opiekun Grzegorz Brylowski)

 Marcel Neubauer, Szkoła Podstawowa nr 9 w Malborku (opiekun Luba Basiak-Deptuła)

 Gabriela Mencel, Szkoła Podstawowa nr 14 w Gdańsku (opiekun Agnieszka Mencel)

 Wiktoria Radziuk, Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Gdańsku (opiekun Beata Kubicka)

 Wiktoria Lewandowska, Gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Silnie (opiekun Justyna Barwina Myszka)

 Aleksandra Kierz, Przedszkole nr 21 w Gdańsku (opiekun Ewelina Szulc)

 Adrian Parzątka Lipiński, Szkoła Podstawowa w Brusach (opiekun ks. Tomasz Szmaglik)

 Nikodem Żukowski, Przedszkole Specjalne nr 72 w Gdańsku (opiekun Anna Ożóg-Lewińska)

 Liliana Krawczak, ZSSiO w Gdańsku (opiekun Iwona Puchalska)

 Klaudia Zalewska, Szkoła Podstawowa w Goręczynie (opiekun Grzegorz Brylowski)

 Aleksander Lamczyk, Szkoła Podstawowa w Brusach (opiekun Marcin Stoltmann)

 Wiktoria Ciesińska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie (opiekun Tomasz Gładkowski)

 Kacper Burchardt, SOSW nr 2 w Wejherowie (opiekun Beata Konkol)

 Amelia Skórczewska, Gimnazjum przy Szkole Podstawowej w Brusach (opiekun ks. Andrzej Węsierski)

 Paulina Jabłońska, Szkoła Podstawowa nr 14 w Gdańsku (opiekun Zdzisława Głowienka)

 Wiktoria Zelewska, Szkoła Podstawowa w Połczynie (opiekun Marta Joachimiak-Szpinda)

Pozostałe wyróżnienia i dyplomy za udział w konkursie zostaną przekazane do placówek w listopadzie i grudniu.

Gratulujemy Nagrodzonym i Wyróżnionym Uczniom i Opiekunom!

Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNO-MUZYCZNEGO Polska – moje miejsce, mój kraj.

ASG

fot. Wojciech Milewski

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę