Emigracja zarobkowa nieco mniej atrakcyjna

Gonimy kraje „starej Unii”, starając się nadrobić dystans praktycznie nie do nadrobienia. Jest jednak nutka optymizmu. Otóż porównanie zarobków i siły nabywczej pieniądza w Polsce i w krajach tzw. starej Unii wypada coraz bardziej na naszą korzyść więc i opłacalnych kierunków emigracji zarobkowej jest mniej.

„Rzeczpospolita” zajęła się tematem kosztów życia w Polsce i na Zachodzie. Średnia płaca Polsce rośnie i według danych GUS w grudniu 2017 roku wynosiła 4973 zł brutto. W przeliczeniu daje to ok. 1189 euro.  

Średnia pensja w państwach, do których najchętniej emigrujemy, jest nadal dużo wyższa od naszej. Otóż jest to np.  3730 euro w Niemczech, 2957 euro we Francji, 2560 euro we Włoszech, 2482 euro w Wielkiej Brytanii i 2189 euro w Hiszpanii.

Jak zauważa „Rz” jest i druga strona medalu, czyli koszty życia. A te w państwach „starej” UE są wyższe niż w Polsce.

W grudniu europejski urząd statystyczny Eurostat opublikował analizę ustalonego koszyka dóbr. Okazuje się, że w Polsce płacimy o połowę mniej niż w swoich krajach Włosi, Niemcy i Francuzi, i prawie o dwie trzecie mniej niż Brytyjczycy.

Różnice w cenach w dużej mierze niwelują korzyści, jaką dają wyższe pensje w krajach zachodnich. Przy obecnych statystykach wychodzi, że opłacalność wyjazdu zarobkowego do Włoch, czy Hiszpanii staje pod znakiem zapytania. Nadal opłaca się pojechać do pracy do Niemiec i Francji.

Stąd i sytuacja, w której mimo lepszej sytuacji na rynku pracy w Polsce, wciąż spora grupa naszych rodaków pozostaje za granicą lub planuje wyjazd na stałe lub na jakiś czas.

Według Głównego Urzędu Statystycznego poza krajem aktualnie przebywa około 2,5 miliona Polaków, czyli o ponad 100 tys. więcej niż w latach poprzednich. W przypadku pracy za granicą utrzymuje się tendencja wzrostowa. Z tego 2,2 miliona polskich emigrantów przebywa w krajach europejskich – najwięcej w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii oraz Irlandii.

To Wielka Brytania, obok Irlandii i Szwecji, należała do pierwszych krajów „starej Unii”, które od razu, już 1 maja 2004 r. otworzyły rynek pracy na obywateli nowo przyjętych państw, w tym i Polski. Polacy w Wielkiej Brytanii najczęściej podejmują pracę w przemyśle i hotelarstwie (20 proc.), ale co ciekawe 7 proc. polskich emigrantów pracuje w ochronie zdrowia i w pomocy społecznej.

Średnie wynagrodzenie otrzymywane przez Polaków w Wielkiej Brytanii to 1,3 tys. funtów (ok. 7,5 tys. zł) miesięcznie.

ASG

 

 

Download PDF
Powrót Drukuj stronę